Je to vůbec poprvé od exploze na ropné plošině Deepwater Horizon u břehů Louisiany z 20. dubna, kdy do moře neuniká žádná ropa. Vrt byl utěsněn novými ventily po výměně zvonu na jímání ropy. Ten nový má dvojnásobnou kapacitu a měl by stačit k zachycování veškeré unikající suroviny. BP v současnosti zkouší těsnost soustavy a testy mohou trvat ještě 48 hodin.

Ve středu byl odhalen únik u netěsnícího škrtícího ventilu, tuto závadu se ale v průběhu čtvrtka podařilo odstranit. „Je to velmi dobré nevidět do Mexického zálivu unikat žádnou ropu,“ uvedl představitel BP Kent Wells.

Firma zdůraznila, že i když v příštích 48 hodinách nebude nic unikat, neznamená to, že únik ropy a plynu byl zastaven definitivně. Jestliže bude tlak v soustavě malý, mohlo by to například naznačovat, že ropa uniká ve větší hloubce.

Do Mexického zálivu od konce dubna unikly milióny litrů ropy, která znečistila jižní americké pobřeží a ohrožuje i pobřeží východní. Je to nejhorší ekologická katastrofa v dějinách USA. BP už na odstranění škod vynaložila přes 3,5 miliardy dolarů (více než 70 miliard korun).