Čísla se ovšem vztahují k době, kdy veškerá ropa vytékala volně do moře. Mezitím se podařilo poškozené potrubí seříznout a nasadit na něj speciální kontejner, který část ropy jímá. Systém ale kapacitně nestíhá a záchranáři plánují část pálit. [celá zpráva]

Vědci odhadují, že ještě než byl kontejner k vrtu připojen a potrubí už bylo seříznuto, zvýšilo se množství unikající ropy o 4 až 5 procent.

Ropa do moře uniká už sedm týdnů poté, co se u pobřeží Louisiany vznítila plošina Deepwater Horizon, na níž vybuchl metan. Plošina se následně potopila. Při nehodě zemřelo jedenáct dělníků. Katastrofa je největší na světě v době míru - horší byl jen únik ropy během války v zálivu.

Ropa vyplavená ke břehu v Louisianě

Ropa vyplavená ke břehu v Louisianě

FOTO: Lee Celano, Reuters

Britský ropný koncert BP, který plošinu provozoval, na záchranné akce vynaložil už přes 1,43 miliardy dolarů. Její akcie dál klesají.

Bílý dům dal ve čtvrtek BP 72 hodin na předložení konkrétních plánů na urychlené zastavení úniku a odstranění škod. Výkonný ředitel firmy Tony Hayward půjde na kobereček k americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který postiženou oblast čtyřikrát navštívil a kvůli katastrofě zřejmě zruší plánovanou návštěvu Austrálie.

Pomoc USA přislíbila Británie, nicméně premiér David Cameron upozornil, že BP oběma zemím přináší ekonomické zisky. Dal tím najevo nesouhlas s rétorikou americké vlády. Obama už dříve uvedl, že by zodpovědné lidi nakopal do zadku. Na Haywardovu adresu poznamenal, že kdyby pracoval pro něj, měl by už padáka. [celá zpráva]