Newyorský deník již před časem informoval, že americké ministerstvo obrany platí v Pákistánu a Afghánistánu síť smluvních pracovníků, kteří pomáhají shromažďovat údaje o členech povstaleckého hnutí Taliban, jež bojuje s Američany a jejich spojenci. Dnes list uvedl, že armáda tyto zdroje stále využívá, ač není jasné, zda to je v souladu s americkými zákony.

Pentagon si soukromé zpravodajce najímá na základě smlouvy v hodnotě 22 miliónů dolarů uzavřené se zbrojařskou firmou Lockheed Martin. Realizaci dohody kontroluje odbor amerického ministerstva obrany, jenž má na starost zvláštní operace.

Sídlo na Britských Panenských ostrovech

"Do sítě soukromých firem pracujících v rámci smlouvy s Lockheedem patří Strategic Influence Alternatives, American National Security Corporation a International Media Ventures, komunikační firma sidlící v St. Petersburgu na Floridě, jež patří českému majiteli," uvedly The New York Times.

ČTK se pokusila ověřit, zda firma má skutečně českého majitele, zaměstnankyně IMV ale pouze uvedla, že dotaz předá dál. Společnost téhož jména sídlí i v Praze na Václavském náměstí. Podle obchodního rejstříku v ní americká IMV od 27. února do 23. prosince 2009 držela stoprocentní obchodní podíl. Nyní ji vlastní společnost Modern Media Ventures Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech.

Americká International Media Ventures, pro niž pracuje několik bývalých zaměstnanců Pentagonu, na svých webových stránkách uvádí, že je mediální firmou i společností zaměřující se na strategickou komunikaci. Zabývá se "strategickými dopady a informačním plánováním a synchronizací, mediální analýzu a informační technologie". Na dřívější informaci NYT o tom, že se podílí na soukromé špionáži pro Pentagon, která ale nezmiňovala možnou českou souvislost, uvedla, že čerpá jen z otevřených a neutajených zdrojů.

The New York Times dnes uvedly, že jedna z firem pracujících prostřednictvím smlouvy s Lockheedem pro Pentagon zaměstnává síť Američanů, Afghánců a Pákistánců vedenou bývalým zaměstnancem CIA Duanem Clarridgem. Ten v 80. letech figuroval ve skandálu ohledně ilegálního prodeje zbraní do Íránu, z jehož výtěžku se hradila činnost Contras v Nikaragui.