Stavbu plánují společně Americká společnost pro rozvoj muslimů a Cordóbská iniciativa. Plány zveřejnily ve středu večer. Schválení města projekt nepotřebuje, protože společnosti vlastní pozemky a neplánují žádné změny v plánu výstavby.

Ředitel Muslimské společnosti uvedl, že centrum by vedli muslimové, ale má sloužit celé společnosti. „Je čas na vybudování takovéhoto centra, protože islám je americkým náboženstvím. Potřebujeme vzít tragédií z 11. září a proměnit ji v něco pozitivního.“

Plány ale vzbuzují rozpaky u pozůstalých po atentátech a jejich přátel. „Je to správné. Ztratil jsem tam šestnáct přátel, ale 11. září byli zabiti i muslimové,“  říká Afroameričan Marvin Bethea, který pracuje jako zdravotník.

Další to ale tak nevidí. Chtějí, aby oblast připomínala oběti útoků. Bývalý detektiv Michael Valentin, který při atentátech ztratil syna, říká: „Láme mi to srdce. Chápu potřebu takové budovy, ale ne právě tam.“

Také Barry Zelman má výhrady k místu: „Spáchali to ve jménu islámu. Je to svatá země, kde zemřeli lidé, kde by zavražděn můj bratr, a to má být zastíněno právě tímto náboženstvím. To je pokrytecké, je to svatokrádež."