Místní podle MSNBC tvrdí, že co jim nezničily otřesy země, to jim vzalo moře. Během pondělí se navíc projevily dodatečné slabší otřesy.

Nedostatek potravin, vody a zhroucení služeb vyvolaly podle BBC v půlmiliónovém městě Concepcion a na řadě dalších míst nepokoje. Vláda vyslala do nejvíce postižené oblasti 10 000 vojáků, kteří se mají postarat o nastolení pořádku a zabránit rabování.

Po zemětřesení postihly pobřežní městečka a vesnice silné vlny tsunami. Námořnictvo uznalo chybu, že včas nevydalo varování před tsunami a mnoho lidí tak nestačilo uprchnout do výše položených míst. Počet obětí mohl být mnohem nižší. Ohromné vlny na řadě míst vyvrhly lodě do ulic a postarali se o dodatečnou spoušť.[celá zpráva]

Chile bylo na zemětřesení lépe připraveno

Přestože otřesy v Chile byly přinejmenším 500krát silnější než ty lednové, které zdevastovaly haitskou metropoli, počet obětí je výrazně nižší a rozsah škod také. Chile jako poměrně bohatší země zvládá koordinaci záchranných operací, zatímco na karibském ostrově se správa země zcela zhroutila a počet obětí přesáhl 200 000.

Největší rozdíl spočívá podle odborníků v kvalitě staveb. Jak zdůrazňují geologové, otřesy, jakkoliv silné, člověka nezabijí. Zabíjejí budovy nebo jiné konstrukce, které se zhroutí.

Chile postihlo v roce 1960 silné zemětřesení a moderní budovy byly proto později stavěny s ohledem na možnost, že se bude pohroma opakovat. Při sobotním zemětřesením se zhroutily především staré budovy postavené před rokem 1960.