Zničeno nebo poškozeno bylo 1,5 miliónu domů, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Jedny z nejsilnějších otřesů, jaké byly kdy zaznamenány, trhaly na kusy domy, mosty i silnice a poslaly oceánem vlnu tsunami.

Lidé žijící v blízkosti ohniska ztráceli půdu pod nohama, jako by s nimi třásl obr. Bilance obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. Zemětřesení bylo citelné až v brazilském Sao Paulu vzdáleném 2900 kilometrů východně. Plný rozsah škod zatím není známý, protože oblastí otřásla celá řada následných otřesů, z nichž jeden byl téměř stejně silný jako ničivé zemětřesení, které 12. ledna zdevastovalo Haiti.

Dálniční mosty padaly na projíždějící auta.

Dálniční mosty padaly na projíždějící auta.

FOTO: Jose Luis Saavedra , Reuters

Prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila v centrální části Chile stav katastrofy, ale dodala, že země nepožádala o pomoc zahraničí. Pokud tak učiní, Spojené státy "budou připraveny", řekl americký prezident Barack Obama. Soustrast i ochotu pomoci vyjádřili i další světoví představitelé.

Tsunami neudeřilo v plné síle

Jedno z největších zemětřesení v historii také vyvolalo vlny tsunami, které se začaly šířit napříč celým Pacifikem. Celý svět čekal, zda tsunami udeří na Havaji, ale to se zde ukázalo jen v podobě větších vln, stejně tak jako u břehů Austrálie.

Varování před nebezpečnou vlnou už zrušilo v neděli ráno středoevropského času i Japonsko a Rusko. Několik pobřežních částí Japonska zatopila vysoká voda, avšak zatím není jasné, jaké škody napáchala.

Vlna už v sobotu zasáhla ekvádorské ostrovy Galapágy, ale nezpůsobila tam žádné škody, stejně tak jako v celé Francouzské Polynésii.

Češi snad v pořádku

V blízkosti centra otřesů bylo město Concepción, jedno z největších v Chile. Tady se zřítila patnáctipodlažní budova, z níž zůstalo neporušených jen několik pater. "Byl jsem v osmém patře a najednou jsem byl dole," vypráví Fernando Abarzua a za zázrak považuje skutečnost, že neutrpěl žádná větší zranění. Jeden z jeho příbuzných je už šest hodin uvězněný pod troskami, "ale pořád křičí; říká, že je v pořádku".

V Chile je nyní přibližně 150 českých turistů. V této chvíli nejsou hlášena žádná omezení jejich pobytu. Informoval o tom mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Česká ambasáda v Chile o obětech z řad Čechů neví. Podle čtenářky Novinek však na české ambasádě v Chile nikdo nebere telefon a na záznamník ambasáda nereaguje. Informace tak nemusí být přesné.

Útěk vězňů

Na velké potíže to vypadá ve městě Chillan, kde začalo po zemětřesení hořet v tamější věznici a celkem 209 vězňům se podařilo utéct.

V hlavním městě Santiagu se zhroutilo dvoupodlažní parkoviště, které rozmačkalo asi pět desítek vozů a vážně poškozená je budova národního Muzea krásných umění. Většina moderních budov otřesy ustála, ale zřítila se věž se zvonem na kostele Nuestra Senora de la Providencia a několik nemocnic muselo být kvůli vzniklým škodám evakuováno.

Letiště mimo provoz

Uzavřeno bylo letiště v Santiagu; otřesy tu rozbily okna, částečně se propadly stropy a zničeny jsou průchody pro cestující v terminálech. V provozu nebude minimálně 72 hodin, lety jsou odkláněny na nedaleké letiště v argentinské Mendoze. Informovala o tom stanice BBC.

Uzavřeno je rovněž i metro v hlavním městě a dopravu omezuje i poškozený most, za nímž uvízly stovky autobusů.

Ve městech nefungují semafory. Na těch málo nepoškozených silnicích řídili dopravu policisté.

Ve městech nefungují semafory. Na těch málo poškozených silnicích řídili dopravu policisté.

FOTO: David Lillo, ČTK/AP

Svědci otřesů líčí, že ze zmítající se země se ozýval ohlušující řev, do něhož praskaly budovy. Pak se země uklidnila, vrátilo se ticho a vzduch naplnil pach vlhkého prachu, zatímco šokovaní lidé, kteří přežili zemětřesení, vybíhali ven z domů.

Podle amerického geofyzika Roberta Williamse bylo chilské zemětřesení stokrát silnější než poslední haitské, které dosáhlo síly sedmi stupňů Richterovy škály. Následovalo po něm více než 50 dalších otřesů, z nichž nejsilnější dosáhl intenzity 6,9 stupně.