Průzkum provedli pracovníci asociace Sea Education, Oceánografického institutu ve Woods Hole a Havajské univerzity. Výsledky se zakládají na vylovení více než 64 000 kusů odpadků z umělé hmoty z vod Atlantiku při východním pobřeží Ameriky v posledních 22 letech. Celkem uskutečnili přes 6000 expedic.

Výzkumníci se domnívají, že mořské proudy odnášejí odpad do oblasti mezi 22. a 38. stupněm severní šířky. Podobné místo, kde se odpad hromadí, se nachází v Tichém oceánu mezi Havají a Kalifornií v oblasti označované jako Velká tichomořská odpadní oblast, potvrdili. Tato oblast byla poprvé označena v roce 1997.

Podle Kary Lawové, která výsledky výzkumu představila, je obtížné regiony srovnávat. V obou z nich ale při jediném výlovu z moře vytáhli přes tisíc kusů odpadků. Oblast v Pacifiku je větší než Francie. Přes svou rozlehlost a množství odpadků ale není patrná na satelitních snímcích, protože ji tvoří malé kusy odpadu.

To samé platí pro oblast v Atlantiku. Lawová uvedla, že většina vyloveného materiálu měla na šířku do jednoho centimetru. V místech s největší koncentrací jich ale bylo zhruba 200 000 na kilometru čtverečním. „To je maximum srovnatelné s Velkou tichomořskou odpadní oblastí,“ řekl Lawová, podle níž se problém podceňuje, přičemž vůbec neexistují přesnější údaje o míře znečištění.