Mutalláb se o útok na letadlo letící z Amsterodamu pokusil 25. prosince, ale nepodařilo se mu odpálit výbušninu ukrytou ve spodním prádle. Dva dny potom prý odletěli do Nigérie dva agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a přesvědčili Mutallábovy příbuzné, aby jim pomohli. Do USA pak někteří z nich odcestovali a přesvědčili Mutallába, aby vypovídal.

Na vyšetřování se kromě FBI a Ústřední zpravodajské služby podílí další zpravodajské agentury. FBI chtěl podle AP zachovat okolnosti vyšetřování v tajnosti, ale informace vyšla najevo při úterním slyšení v Kongresu.

Šéf FBI Robert Mueller přisvědčil na dotaz šéfky senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Dianny Feinsteinové: "Je pravda, že pan Mutallab poskytl hodnotné informace?" Přitakal i na její otázku, zda vyšetřování pokračuje, i když byl dotyčný seznámen s tím, že vše, co řekne, může být použito proti němu.

Al-Kajda s útoky na USA nepřestane

Mutalláb se na akci připravil u teroristické sítě Al-Kajda v Jemenu. Jeho otec na svého radikálního syna upozornil americké úřady včas, Nigerijec pak byl na americkém seznamu osob podezřelých z teroristických vazeb, ale přesto se do letadla dostal.

Ředitel tajných služeb Dennis Blair při slyšení řekl, že al-Kajda s plánováním útoků na USA nepřestane, dokud bude naživu její vůdce Usáma bin Ládin a jeho nejbližší spolupracovník Ajmán Zavahrí.