Těžký nákladní letoun C-17 shodil pomoc v pondělí na zabezpečené oblasti na severovýchodě Haiti, do pásu dlouhého osm kilometrů. Shazovat se bude i pomoc do vzdálenějších oblastí ostrova, kam se zatím není možné dostat.

Shazování pomoci z námořního vrtulníku

Shazování pomoci z námořního vrtulníku

FOTO: ČTK/AP

Spojené státy původně nechtěly pomoc ze vzduchu shazovat. Považovaly to za riskantní. Ministr obrany Robert Gates varoval, že by ty mohlo vyvolat nepokoje, protože v místě není infrastruktura a lidé mohou o pomoc začít bojovat.

Námořní vrtulníky Seahawk z letadlové lodi Carl Vinson startují se zásobami vody pro Haiti.

Námořní vrtulníky Seahawk z letadlové lodi Carl Vinson startují se zásobami vody pro Haiti.

FOTO: Reuters

Letiště však nezvládá příjem zásilek, přístav je poškozen a doprava pomoci k potřebným je mimořádně obtížná. Cestu stále blokují trosky i haldy mrtvých těl. Řada míst je nejen nedostupných, ale ještě v nich řádí gangy vedené zpravidla zločinci, kterých uprchlo z vězení tři až šest tisíc. Jako zbraně používají všechno, co najdou, nejen pistole a mačety, ale i hole anebo pily.

 

Vykládání pomoci z vrtulníku Blackhawk

FOTO: Reuters

Strádání postižených s přibývajícími dny od ničivých otřesů narůstalo a jejich trpělivost už byla vyčerpána. Původní plán, že američtí vojáci budou doprovázet i konvoje s humanitární pomocí, se nedařilo dostatečně rychle naplnit.

Vykládání pomoci z vrtulníku Blackhawk

Vykládání pomoci z vrtulníku Seahawk

FOTO: ČTK/AP

USA nyní zvažují, že pokud se násilí v ulicích nepodaří potlačit, humanitární operaci pojmou jako vojenskou a v ulicích budou hlídkovat vojáci americké armády. Plán už odsoudil venezuelský prezident Hugo Chávez jako kolonizaci Haiti.