Těžký nákladní letoun C-17 shodil pomoc v pondělí na zabezpečené oblasti na severovýchodě Haiti, do pásu dlouhého osm kilometrů. Shazovat se bude i pomoc do vzdálenějších oblastí ostrova, kam se zatím není možné dostat.

Spojené státy původně nechtěly pomoc ze vzduchu shazovat. Považovaly to za riskantní. Ministr obrany Robert Gates varoval, že by ty mohlo vyvolat nepokoje, protože v místě není infrastruktura a lidé mohou o pomoc začít bojovat.

Námořní vrtulníky Seahawk z letadlové lodi Carl Vinson startují se zásobami vody pro Haiti.

Námořní vrtulníky Seahawk z letadlové lodi Carl Vinson startují se zásobami vody pro Haiti.

FOTO: Reuters

Letiště však nezvládá příjem zásilek, přístav je poškozen a doprava pomoci k potřebným je mimořádně obtížná. Cestu stále blokují trosky i haldy mrtvých těl. Řada míst je nejen nedostupných, ale ještě v nich řádí gangy vedené zpravidla zločinci, kterých uprchlo z vězení tři až šest tisíc. Jako zbraně používají všechno, co najdou, nejen pistole a mačety, ale i hole anebo pily.

 

Vykládání pomoci z vrtulníku Blackhawk

FOTO: Reuters

Strádání postižených s přibývajícími dny od ničivých otřesů narůstalo a jejich trpělivost už byla vyčerpána. Původní plán, že američtí vojáci budou doprovázet i konvoje s humanitární pomocí, se nedařilo dostatečně rychle naplnit.

USA nyní zvažují, že pokud se násilí v ulicích nepodaří potlačit, humanitární operaci pojmou jako vojenskou a v ulicích budou hlídkovat vojáci americké armády. Plán už odsoudil venezuelský prezident Hugo Chávez jako kolonizaci Haiti.