"Zatím jsme naše úsilí zaměřili jen na mrtvé, kteří byli na hlavních ulicích," řekl premiér s tím, že tisíce obětí jsou stále pod rozvalinami domů.

Podle posledních odhadů Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) si haitské zemětřesení vyžádalo 50 000 až 100 000 obětí na lidských životech. Zástupce PAHO Jon Andrus ve Washingtonu oznámil, že odhad je založen na údajích z několika zdrojů.

Potraviny jsou, ale nelze je dostat k lidem

Bellerive tvrdil, že úřady mají obrovské logistické problémy s distribucí pomoci. Silnice jsou zničeny a pomoc nemůže být rozdělována rozvážkou kamiónů. "Máme zásoby životních potřeb na tři příští týdny, ale problém je, jak potraviny dostat k těm, co je potřebují," řekl premiér.

Pokud jde o narůstající násilí v haitské metropoli, je podle ministerského předsedy způsobeno strachem z dalších otřesů země a stresem, v němž lidé bez přístřeší žijí. Lidé ale podle jeho slov údajně začínají pociťovat, že se o ně vláda snaží starat, a především pak cítí obrovskou mezinárodní solidaritu.

Na Haiti směřují Clintonová a šéf OSN Pan Ki-mun

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová by měla dorazit do haitské metropole Port-au-Prince už během soboty, Pan Ki-mun ji bude následovat v neděli.
Podle agentury AP Clintonová jede na Haiti, aby na vlastní oči viděla škody, které způsobilo úterní ničivé zemětřesení. Chce se také setkat s haitským prezidentem René Prévalem a navštívit americké vojáky. Na Haiti pojede v doprovodu administrátora americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Rajiva Shaha. Clintonová prohlásila, že chce tlumočit haitskému lidu "naši dlouhodobou neochvějnou podporu, solidaritu a sympatie".
Stejné důvody vedou k návštěvě také generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který by měl do Port-au-Prince dorazit v neděli. "Generální tajemník OSN jede v neděli na Haiti, aby demonstroval solidaritu s haitským lidem a podpořil personál OSN na místě," uvádí se v komuniké světové organizace.

Haiti souhlasilo, že dočasně předá kontrolu nad svým letištěm USA

Haitská vláda v pátek souhlasila, že dočasně poskytne kontrolu nad svých hlavním letištěm v Port-au-Prince Spojeným státům. Důvodem je urychlení pomoci a záchranných prací obětem katastrofálního zemětřesení.
"Ministerský předseda Bellerive podepsal memorandum porozumění, jímž se poskytuje kontrola nad letištěm Spojeným státům," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí P.J.Crowley. Podle jeho slov Spojené státy tuto odpovědnost převezmou na tak dlouho, jak to bude potřeba, dokud haitská vláda nebude připravena a schopna znovu odpovědnost a kontrolu letiště převzít na sebe.