„Lidé křičeli a domy se začaly hroutit. Viděl jsem lidi pod troskami a mrtvoly. Lidé křičeli: Ježíši, Ježíši, a utíkali na všechny strany,“ uvedl Joseph Delva s tím, že město ovládl zmatek, v němž se davy snaží najít své příbuzné.

„Slyšíte bědování lidí, kteří se dozvěděli, že přišli o své blízké nebo nemohou najít své děti,“ doplnil Ian Rodgers z humanitární organizace Save the Children.

Žena omdlela na ulici v reakci na ničivé zemětřesení na Haiti.

Žena omdlela na ulici.

FOTO: Reuters

Zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály se dostavilo odpoledne a každých 15 až 20 sekund následovaly desítky dalších otřesů, z nichž mnohé přesahovaly 5 stupňů. Poškozen je prezidentský palác a další vládní budovy několika ministerstev, katedrála i budova letiště. Zřítilo se sídlo OSN, hotely i banky.

FOTO: Eduardo Munoz , Reuters

Počet obětí si nikdo netroufá odhadnout, zřejmě jich budou tisíce. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl, že nezvěstný je i šéf mise v zemi a jeho náměstek. Město je bez proudu, telefonního spojení a vůbec veškeré infrastruktury, což komplikuje záchranu zavalených lidí a ošetřování zraněných.

„Všichni jsou úplně vyděšení a otřesení,“ popsal zástupce amerického ministerstva zemědělství Henry Bahn, který byl na Haiti na návštěvě. Doplnil, že na místě, kde včera míjel několik domů, je teď rokle: „Je plná zřícených zdí, sutin a ostnatého drátu.“

Podle křesťanského misionáře Troye Livesaye vypadaly okraje Port-au-Prince vždy drsně, takže ve tmě bylo těžké vyhodnotit škody. „Pak ale narazíte na obří hromady trosek, kde kdysi stál supermarket,“ uvedl.

Do křiku a bědování v ulicích se podle něj ve tmě mísily i zpěv a modlitby lidí.

Video

Hlavní město Haiti zničilo zemětřesení