Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab pronesl na Štědrý den v Amsterdamu do airbusu společnosti Northwest Airlines 80 gramů vysoce výbušné látky PETN. Propašoval ji v kondomu. Při letu do Detroitu se ji pokusil odpálit, ale selhala mu rozbuška. Cestující a posádka ho pak přemohli.

Muž utrpěl popáleniny a skončil v nemocnici. V neděli se z ní přesunul do vězení. V USA byl obviněn z pokusu zničit letadlo Airbus A330. Hrozí mu za to až 20 let vězení. Vyšetřovatelé chtějí dnes požádat soud o povolení odebrat obviněnému vzorek DNA.

Patřím k Al-Káidě, tvrdí útočník

Stanice CNN uvedla, že by výbušnina stačila i ke zničení většího letounu. Nigerijec tvrdí, že patří k teroristické síti Al-Káida.

Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by páteční pokus o atentát byl součástí nějakého širšího teroristického spiknutí. Vyšetřování ale podle ní pokračuje.

Další Nigerijec vyděsil personál, bylo mu ale jen zle

Další incident se na palubě letadla při stejném letu z Amsterodamu do Detroitu odehrál i v neděli. Na víc než hodinu se tam na toaletě zavřel jeden cestující, který také pocházel z Nigérie. Po výzvách, aby se vrátil na své místo, ztropil povyk. Pilot tak krátce před přistáním požádal pozemní personál o pomoc v nouzi, uvedla stanice CNN. Bezpečnostní síly muže pak zadržely. [celá zpráva]

Ukázalo se ale, že pasažér nepředstavoval žádné nebezpečí. Měl jen potíže po otravě jídlem.

Mnohá letiště po pátečním pokusu o sebevražedný atentát už zpřísnila bezpečnostní kontroly a opatření. Podle listu New York Times bude letištní personál pasažéry do USA například "ohmatávat", prověřovat bude i jejich příruční zavazadla.