Soud navíc ve středu rozhodl, že manželé půjdou do vězení.Richard Heene, otec rodiny, dostal trest odnětí svobody na devadesát dní. Jeho žena pak na dvacet.

Let meteorologického balónu naplněného heliem tehdy monitorovaly americké televize v přímém přenosu, přičemž přerušily i vysílání projevu prezidenta Baracka Obamy. Rodiče tvrdili, že uvnitř je jejich syn Falcon, který si u balónu hrál.

Balón byl nalezen desítky kilometrů od domu rodiny prázdný. Později vyšlo najevo, že chlapec byl v domě a rodiče akci sehráli s cílem získat smlouvu s televizí.

O náhradách, které jim nyní za pátrací akci nařídily vyplatit úřady, informoval jejich právník David Lane. Pár u soudu čelí několika obviněním a závěrečný verdikt by mohl padnout ještě ve středu. Očekává se podmínečný trest.

Lane uvedl, že Richard Heene se ženou Mayumi na nařízené náhrady nemá prostředky. Agentury už dříve upozornily, že jen vyslání dvou policejních helikoptér stálo 14 500 dolarů. Páru, který se dříve účastnil i televizní soutěže Výměna manželek, hrozila pokuta až půl miliónu USD.