Podle listu Hasan navštěvoval kontroverzní mešitu Dar al-Hidžráh v Great Falls ve Virginii a to ve stejnou dobu, kdy sem pravidelně docházeli i dva ze skupiny strůjců teroristických útoků na New York a Washington před osmi lety.

Kazatelem tam tehdy byl imám Anwar al-Awlaki, který byl podle vyšetřovatelů "spirituálním vůdcem" atentátníků. Podle muslimského kolegy ze základny Fort Hood se Hasanovi vždy "rozsvítily oči", když hovořil o hlubokém respektu k al-Awlakiho učení.

Hasanovy návštěvy mešity mohou být pro vyšetřovatele z FBI důležitým dílem do skládačky, která by je měla dovést k motivu Hasanova činu. Zatím se jim však nepodařilo najít žádné stopy, že by byl s atentátníky z 11. září v jakémkoli spojení, třeba elektronickou poštou.

Al-Awlaki nyní žije v Jemenu, ještě v srpnu mu ale britské orgány zakázaly formou videokonference oslovit muslimské shromáždění v Londýně, protože ve svých kázáních podporoval útoky na britské jednotky a vyzdvihoval teroristické organizace.

Hasan leží ve vojenské nemocnici a podle posledních zpráv se jeho stav poněkud zlepšil. Bratr útočníka Eyad Hasan prohlásil, že jeho sourozenec je "mírumilovný člověk". V e-mailem zaslaném dopise zároveň vyjádřil naději, že bude právní systém s jeho bratrem zacházet spravedlivě a umožní mu zajistit si obhájce, jakmile nabude vědomí.

Video

Vojenský psychiatr postřílel 13 vojáků na základně v Texasu


Ministryně vnitřní bezpečnosti USA Janet Napolitanová dnes při návštěvě ve Spojených arabských emirátech uvedla, že se její úřad snaží zabránit případnému vzedmutí vlny protimuslimských vášní v USA v reakci na Hasanovu střelbu. Již v sobotu totiž řada muslimských organizací ve Spojených státech projevila obavy z takových možných reakcí a mnohé z nich podobné násilí odsoudila.