Skutečnost vyšla najevo poté, co se na soud obrátila Ernestina Mondragonová z Dallasu. Když ji zastavila policie, protože otáčela auto v místě, kde to není dovoleno, a dala jí pokutu také za to, že u sebe neměla řidičský průkaz, nedivila se. K jejímu překvapení však policista přidal také pokutu 204 dolarů (přes 3500 korun) za to, že je neanglicky mluvící řidička.

Mondragonová se rozhodla, že to tak nenechá a soud pokutu zrušil. Následné vyšetřování prokázalo, že stejně postiženo bylo v posledních třech letech nejméně 39 lidí.

Podle policie jde o omyl, který zavinil počítač v autech mužů zákona. Podle federálních zákonů musejí řidiči některých nákladních aut hovořit anglicky, ovšem na osobní auta se zákon nevztahuje. Šéf dallaských policistů David Kunkle se za pokuty omluvil. „Kéž by se to nikdy nestalo. Je to trapné,“ řekl a slíbil další vyšetřování a vrácení peněz.

V Dallasu, kde žije 1,3 miliónu lidí, tvoří Hispánci 42 procent obyvatelstva a celkem hovoří jiným jazykem než angličtinou 43 procent.