Návrh prošel Sněmovnou reprezentantů i přes námitky republikánských poslanců, kteří tvrdí, že poskytne právní ochranu na americkém území lidem podezřelým z terorismu. Návrh schválili také někteří demokraté, kteří se k němu původně stavěli zdrženlivě.

Kongres se s návrhy kolem uzavření Guantánama potýká již delší dobu. Mnohým zákonodárcům se nelíbí přesunutí vězňů z Guantánama do věznic v USA. Obávají se totiž, že jejich přítomnost na americkém území může teroristy lákat k útokům.

Kongres již několikrát odmítl schválit uvolnění peněz pro uzavření Guantánama, dokud Obamova administrativa nepředloží detailní plán zrušení tohoto zařízení. Součástí dnes schváleného návrhu je také poskytnutí 42,8 miliardy dolarů (téměř 740 miliard korun) americkému ministerstvu pro vnitřní bezpečnost.

Na Guantánamu je zadržováno zhruba 220 vězňů. Někteří stále čekají na soud, jiní byli zbaveni obvinění a nyní čekají na návrat do svých domovů nebo na přesídlení do zemí, které vyjádří ochotu je přijmout.

Americká administrativa řeší, kam vězně z Guantánama umístit od té doby, co na začátku roku Obama o uzavření věznice rozhodl. Termín uzavření stanovil prezident na 22. ledna příštího roku. Podle ministra spravedlnosti Erika Holdera bude ale dodržení této lhůty velmi obtížné.

Věznice na základně v Guantánamu funguje od ledna 2002. Spojené státy v ní zadržují osoby, které podezřívají z terorismu.