Návrh prošel Sněmovnou reprezentantů i přes námitky republikánských poslanců, kteří tvrdí, že poskytne právní ochranu na americkém území lidem podezřelým z terorismu. Návrh schválili také někteří demokraté, kteří se k němu původně stavěli zdrženlivě. Mnozí zákonodárci se také obávají, že přítomnost vězňů na americkém území může teroristy lákat k útokům.

Kongres již několikrát odmítl schválit uvolnění peněz pro uzavření Guantánama, dokud Obamova administrativa nepředloží detailní plán zrušení tohoto zařízení. Součástí ve čtvrtek schváleného návrhu je také poskytnutí 42,8 miliardy dolarů (téměř 740 miliard korun) americkému ministerstvu pro vnitřní bezpečnost.

Věznice na základně v Guantánamu funguje od ledna 2002. Spojené státy v ní zadržují osoby, které podezřívají z terorismu. V současnosti je tam zadržováno zhruba 220 vězňů. Někteří stále čekají na soud, jiní byli zbaveni obvinění a nyní čekají na návrat do svých domovů nebo na přesídlení do zemí, které vyjádří ochotu je přijmout.
Americká administrativa řeší, kam vězně z Guantánama umístit od té doby, co na začátku roku Obama o uzavření věznice rozhodl. Termín uzavření stanovil prezident na 22. ledna příštího roku. Podle ministra spravedlnosti Erika Holdera bude ale dodržení této lhůty velmi obtížné.