"Jsem připraven jednat s kýmkoli kdekoli a kdykoli. Včetně exprezidneta Manula Zelayi.“ Stojí v prohlášení Michelattiho, které v noci přečetl v televizi  ministr zahraničí Carlos Lopez Contreras. 

Micheletti, který se stal nejvyšším představitelem Hondurasu po puči z 28. června, řekl, že bude se svrženým prezidentem mluvit, pokud uzná platnost prezidentských voleb vypsaných na listopad. Klade si však další podmínky.

 

Roberto Micheletti de facto vede Honduras.

FOTO: Oswaldo Rivas, Reuters

„Moje nabídka na rozhovor se Zelayou ale nemůže zrušit platnost zatykače honduraského nejvyššího soudu, který je na něj vydán, ani jej nezbaví vznesených obvinění,“ řekl Micheletti a vysvětlil proč: „Mojí nabídkou je dosáhnout politického řešení, ale nemůže vyřešit jeho potíže se zákonem.“ Zelaya je obviněn ze zpronevěry státních prostředků.

Policisté rozehnali demonstraci u brazilského velvyslanectví

Brazilské velvyslanectví je obklíčeno stovkami policistů a vojáků, kteří brání komukoli se k objektu přiblížit. Policisté v úterý obušky, slzným plynem a vodními děly rozehnali tisíce přívrženců svrženého prezidenta, kteří ho přišli podpořit nehledě na zákaz vycházení. Tři desítky lidí byly podle agentury Reuters při srážkách s policií zraněny.

V budově brazilského velvyslanectví se podle agentury AFP tísní tři stovky lidí včetně Zelayi a jeho blízkých, kteří se vrátili do vlasti v pondělí. [celá zpráva]

Všichni jsou však údajně bez elektřiny, podle některých zpráv i bez pitné vody. V budově nejde ani pevná telefonní linka.

 

Honduraská armáda střeží prezidentský palác v Tegucigalpě.

FOTO: Henry Romero, Reuters

Micheletti ujistil, že nechce v žádném případě jít do konfrontace s jiným státem, ale vyzval Brazílii, aby Zelayu vydala honduraským úřadům, kde by byl postaven před soud, nebo mu udělila politický azyl.

Příznivci svrženého honduraského prezidenta u převráceného autobusu

Příznivci svrženého honduraského prezidenta u převráceného autobusu

FOTO: Franklyn Rivera , Reuters

Brazílie vyzvala k naléhavému zasedání Rady bezpečnosti OSN o Hondurasu, protože je "znepokojena bezpečností prezidenta Zelayi a bezpečností zaměstnanců svého velvyslanectví v Tegucigalpě".

Spojené Sáty, Evropská unie i Organizace amerických států vyzývají k dialogu, aby se středoamerická země vrátila k demokratické vládě.

Zelaya byl svržen armádou a vyhnán ze země poté, když ignoroval příkaz nejvyššího soudu, aby zrušil referendum o změně ústavy, která by mu teoreticky umožnila opětné zvolení.[celá zpráva]

Úmysl setrvat dlouhodobě u moci ale Zelaya popírá.