Obama si přeje, aby se mírový proces vymanil ze "starého vzorce", kdy jeden krok vpřed vždy následovaly dva zpátky. Netanjahu ani Abbás žádné prohlášení neučinili. Obama si s oběma podal ruce, pak si rukama s jistou neochotou potřásli i Abbás s Netanjahuem. Bílý dům si od tohoto setkání nesliboval nic zásadního, důležitá byla prý hlavně symbolika gesta.

Obama před trojstrannou schůzkou jednal nejdříve s každým z blízkovýchodních předáků zvlášť.

Prezident USA také oznámil, že příští týden se s izraelskými a palestinskými vyjednávači setká zvláštní americký vyslanec pro Blízký východ George Mitchell. Na misi na Blízkém východě byl i minulý týden, snažil se přimět izraelské a palestinské představitele k dohodě, která by otevřela cestu k obnovení mírových rozhovorů. To se mu však nepovedlo. Mitchell a ministryně zahraničí Hillary Clintonová mají šéfovi Bílého domu do poloviny října předložit zprávu o tom, jak v blízkovýchodních jednáních pokročili.

Palestinci nadále žádají jako podmínku obnovení mírového dialogu úplné zastavení výstavby židovských osad na okupovaných palestinských územích. Izrael se k tomu zavázal v mírovém plánu z roku 2003.

Izraelský prezident Šimon Peres Palestincům vzkázal, aby se k mírovým rozhovorům vrátili bez jakýchkoliv podmínek. To, že Abbás žádá zastavení výstavby židovských osad, je podle něho velkou chybou.