Spolupráce obou zemí by se totiž podle Kohouta neměla omezit jen na vojenské projekty, ale měla by mít i "výraznou" civilní složku. Velký prostor ve vzájemné spolupráci je prý například pro ekonomické projekty. Každá strana si udělá "nabídkový list", uvedl Kohout. Dodal, že s Clintonovou hovořil i o spolupráci ve vědě či v kosmických technologiích, tedy i o případném letu dalšího Čecha do vesmíru. Nové projekty by podle Kohouta měly odpovídat "dnešní době a úrovni vztahů obou zemí".

Clintonová ještě před jejich setkáním řekla novinářům, že Spojené státy mají zájem o další spolupráci s Českou republikou ve vědě a výzkumu. Dodala, že Česko je pro USA důležitým spojencem.

"Česká republika v minulosti projevila velkou ochotu spolupracovat se Spojenými státy na protiraketové obraně. My jsme nyní změnili náš přístup. Nový podle nás bude mít větší záběr a bude spočívat na technologii, kterou už lze rozmístit. S Českou republikou, ale budeme spolupracovat dál, jak ve výzkumu, tak dalších oblastech," řekla novinářům Clintonová. Dodala, že vztahy obou zemí jsou "hluboké a dlouhé".

Dohody se budou dále rozvíjet

Zrušení dosavadních amerických plánů na vybudování protiraketového deštníku v Česku a Polsku je v posledních dnech hlavním tématem česko-amerických vztahů. Kohout po jednání s Clintonovou řekl, že závazky a dohody z minulých let přijaté a uzavřené v souvislosti se stavbou štítu zůstávají a že obě strany mají zájem na tom, aby se dále rozvíjely. Všechny úvahy o spolupráci v nové protiraketové obraně jsou ale předčasné, uvedl český ministr.

Vyjádření Clintonové z minulých dní, že ČR i Polsko jsou hlavními kandidáty na umístění nových mobilních antiraket, které USA zamýšlejí v Evropě rozmístit místo původně plánované části protiraketového štítu, je podle něj nutné chápat jako vyjádření vůle dále spolupracovat, jako ujištění, že Česko ani Polsko nejsou opuštěny, a tedy jako politické gesto.

Kohout, který se tento týden v USA účastní zasedání Valného shromáždění OSN, zopakoval, že do konce roku by se v Praze měl uskutečnit strategický dialog Česka a Spojených států. V jeho rámci by obě země měly vyjednat konkrétní podobu své další spolupráce.