„Jednoznačně jsme se shodli, že volby byly úspěchem. Karzáí je vyhrál, volby nebyly bez chyb, ale byly první, které si Afghánci organizovali sami s podporou,“ řekl Barták. „I když se někde vyskytly věci, které mohou být sporné, asi by to na výsledku nic nezměnilo,“ dodal.

„Teď jde o to, aby afghánská vláda co nejvíc pomáhala úsilí mezinárodní mise ISAF a mezinárodního společenství v dohledné době několika let vybudovat afghánské bezpečnostní složky tak, aby Aliance mohla začít ze země odcházet.

Prezident USA Barack Obama se ale v dohledné době bude muset naopak rozhodnout, zda do války proti Tálibánu vyšle posily, aby zvrátil její nepříznivý vývoj, přičemž rozsáhlé volební podvody snížily původní naděje, že hlasování Afghánců bude i politickým trumfem.

Kanada, která nese bojové břemeno v Kandaháru od roku 2001, se už naproti tomu rozhodla stáhnout své bojové síly k roku 2012 a Obama se tento týden marně snažil přesvědčit premiéra Stephena Harpera, aby kontingent zůstal.

České speciální síly působily v kanadském sektoru dlouhodobě v roce 2006. MacKay podotkl, že někdy se zapomíná, že v Severní Americe je i Kanada. „Stejně tak jako jsou USA naším důležitým partnerem pro spolupráci, je i Kanada významným spojencem,“ řekl Barták.