I zákazníci Garridovy tiskárny Dugardovou znali - pod jménem Allissa, které jí dal únosce. Jednali s ní o designu, o podobě vizitek i letáků a popsali ji jako profesionální, odpovědnou a vstřícnou. „Byla vždy dobrá v tom, že nám poskytla, co jsme chtěli,“ uvedl jeden ze zákazníků tiskárny Ben Daughdrill. „Získali jste pocit, že ona děla veškerou práci,“ dodal.

Redaktoři CNN viděli e-maily poslané Daughdrillovi. Šly z adresy patřící Garridovi a byly podepsány jeho jménem. Jak však uvedl Daughdrill, odpovědi se týkaly dotazů, které s ní těsně předtím probíral telefonem. Dokonce se s ženou dvakrát setkal osobně. Jednou mu předala vytištěné materiály.

Domek v městečku Antioch, ve kterém unesená Jaycee Lee Dugardová se svými dvěma dcerami po léta žila.

Domek v městečku Antioch, ve kterém unesená Jaycee Lee Dugardová se svými dvěma dcerami po léta žila.

FOTO: ČTK/AP

Podle vyšetřovatelů je už jasné, že Dugardová byla součástí Garridovy firmy Printing for Less, která skutečně měla nižší ceny než konkurence. Zjišťují, za jakých podmínek byla unesená Dugardová držena v domě Garridových v kalifornském Antiochu. Je však jasné, že v posledních letech měla přístup k e-mailu i k telefonu.

Mezi unesenou a únoscem je silná vazba

Pří té příležitosti je zmiňován stockholmský syndrom, kdy si rukojmí vytvoří vazbu na únosce. Časem Garrida, který s ní měl dvě děti, začala Dugardová vnímat jako svého manžela. Už v pátek se objevila informace, že ho vnímala jako světlo svého života. [celá zpráva]

Je možné, že k tomu přispěl i náboženský fanatismus Garrida, který o sobě tvrdil, že komunikuje přímo s Bohem. [celá zpráva]

Stan, ve kterém žila na dvorku unesená Jaycee Dugardová s dětmi.

Stan, ve kterém žila na dvorku unesená Jaycee Dugardová s dětmi.

FOTO: ČTK/AP

„Jaycee má k němu silné city. Má pocit, že se jednalo o manželství,“ uvedl otčím Dugardové Carl Probyn a dodal: „Nyní si ale vyčítá, že se její vztah k tomuto muži takto vyvinul.“ Celou situaci komplikuje, že v rodině strávila dívka jen 11 let, zatímco u únosce let 18.

Philip Garrido a jeho žena Nancy (oba v červeném), když jim čtou obžalobu.

Philip Garrido a jeho žena Nancy (oba v červeném), když jim čtou obžalobu.

FOTO: ČTK/AP

Philip Garrido a jeho žena Nancy už byli obžalováni z 29 závažných trestných činů. Je mezi nimi únos dítěte mladšího 14 let, únos ze sexuálních důvodů, znásilnění a násilné nemravné jednání s dítětem i omezování osobní svobody a spolčení za účelem přípravy těchto činů. Oběma hrozí doživotí. [celá zpráva]

Jaycee Lee Dugardová na archivním snímku

Jaycee Lee Dugardová na archivním snímku

FOTO: Profimedia

Garrido je navíc vyšetřován v souvislosti s případem dvou zavražděných prostitutek z devadesátých let. jejich těla byla nalezena u průmyslové zóny, kde Garrido tehdy pracoval. Garrido ale vinu zcela popírá.

Pochybení policie

Policie také přiznala pochybení v případě Dugardové, protože 30. listopadu 2006 někdo volal na policejní linku 911 s tím, že na dvorku Garridova domu žije ve stanech žena s dětmi. Garrido byl registrován jako sexuální násilník a do konce života proto podléhá pravidelným kontrolám kurátora. Přesto vyslaný policista na dvorek nejen nevstoupil, ale ani o to nepožádal. V hlášení uvedl, že žádný zločin nebyl spáchán.

Dvůr únosce Philipa Garrida

Dvůr únosce Philipa Garrida

FOTO: Kevin Bartram, Reuters

Únos byl odhalen náhodou

Případ unesené byl odhalen úplnou náhodou. Garrido šel v úterý se svými dvěma dcerami na univerzitu v Berkeley a požadoval, aby tam mohl rozdávat literaturu a hovořit, aniž by uvedl o čem. Spojení starého muže a dvou malých dívek vyvolalo podezření, a když se ukázalo, že Garrido byl v roce 1971 odsouzen pro únos a znásilnění, policie kontaktovala kurátory.

Video

Rozhovor s únoscem dívky: Je to silný příběh, říká. Zdroj: Reuters/Stream.cz

Skutečnost, že s Garridem kromě manželky žije další žena se dvěma dětmi, je překvapila a vedla k dalšímu pátrání, které ukázalo, že Allissa je zmizelou Dugardovou.