"Mám smutné zprávy," řekl zástupce velitele hasičů z Los Angeles Michael Bryant, "dva z našich hasičů byli v autě, které se převrátilo, a oba utrpěli... zranění neslučitelná se životem."

Zahynuli u Actonu asi 40 kilometrů severně od centra Los Angeles u požáru u hory Gleason.

Tři lidé byli popáleni, když shořely jejich domy v rekreační oblasti v kaňonu Big Tujunga, řekl Bruce Quintelier, který má na úřadu Lesní služby na starosti informace o požárech. Podle guvernéra Arnolda Schwarzeneggera trojice neuposlechla příkazy k evakuaci.

Požár, který severně od Los Angeles zuří od středy, doposud zachvátil území o rozloze 171 kilometrů čtverečních, v ohrožení je na 12 000 budov, z toho deset tisíc obytných domů a 500 obchodů a kanceláří. Osmnáct budov bylo zničeno. Přestože s plameny bojuje 2800 hasičů, pod kontrolou je jen pět procent požáru.

"Je to velmi vážná situace," řekl šéf Lesní služby Mike Dietrich. Podle něj nejvyšší nebezpečí hrozí až do pondělního večera.

Postiženou oblast v neděli navštívil kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a vyzval místní obyvatele, aby uposlechli výzev k evakuaci. Část obyvatel už dostala příkaz k evakuaci.

Je to nebezpečný oheň, evakuujte se, varuje Schwarzenegger. Zdroj: Reuters/Stream.cz

V neděli večer místního času se plameny přiblížily ke kopci Mount Wilson, na kterém stojí řada vysílačů a který tak je telekomunikačním uzlem pro danou oblast. Šíření ohně pomáhá sucho a horko - teplota dosahuje 35 stupňů, naštěstí ale nefouká. Proč požár vznikl, se vyšetřuje.

Vrtulník zasahuje u požáru v kalifornii i v noci.

Vrtulník zasahuje u požáru v kalifornii i v noci.

FOTO: Mario Anzuoni, Reuters

Kalifornii trápí požáry poměrně často. Nejhorší situace v tomto státu byla v roce 2007, kdy muselo být evakuováno 640 000 obyvatel a 2000 domů oheň zničil.