Plány by měly být připraveny příští měsíc, aby je mohl Obama konzultovat s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděv, který se v New Yorku zúčastní zasedání Spojených národů. 

Podle listu by plány na stažení protiraketové obrany z ČR, Polska, nebo z obou zemí, mohly potěšit Rusko a Německo, avšak u spojenců ve východní Evropě vzbudit nevoli.

Deník s odkazem na oficiální zdroje uvádí, že tým odborníků, který pro Obamu už měsíce vypracovává různé možnosti protiraketového zabezpečení, nabízí mezi jinými i výstavbu v Turecku nebo na Balkáně. 

Vedle toho Američané vyvíjí také pozemní verze námořního protiraketového systému Aegis SM-3. Změny by údajně neměly zcela uspokojit Rusko, které proti štítu dlouhodobě vystupuje, hlavním požadavkem je však přizpůsobit se stále narůstající hrozbě ze strany Íránu a jeho raket krátkého doletu.

Návrhů na řešení bezpečnostní situace je údajně několik a alternativy ještě před vládou a prezidentem přezkoumají nejvyšší přestavitelé americké bezpečnosti.

 

V říjnu snad už budeme žít v novém světě rusko-amerického spojenectvíRuský velvyslanec při NATO

Rozhodující bude září

Do nejasností ohledně budoucnosti amerického radaru v Brdech by mělo vnést světlo záříjové výroční valné shromáždění OSN v New Yorku, kde by měl Obama s Medvěděvem prodiskutovat alternativy. 

"Doufám, že Medvěděv přinese nějaký dobrý výsledek z této dvoustranné diskuze v New Yorku a snad v říjnu už budeme žít v novém světě rusko-amerického spojenectví,“ citoval deník ruského velvyslance při NATO Dmitrije Rogozina.  

Výstavba protiraketového štítu vzbudila protichůdné reakce nejen v Rusku, ale také mezi českou veřejností. Vyjednávání mezi USA a ČR bylo zahájeno za vlády ČSSD, ta však v poslední době vystupuje proti radaru. Koaliční vláda Mirka Topolánka umístění radaru v ČR naopak podporovala.

S nástupem Obamy do Bílého domu se USA snaží zlepšit vztahy s Ruskem, pro které byl štít trnem v oku. To podle BIS dokonce zapojilo své agenty, aby ovlivňovali veřejné mínění na českém území. V souvislosti s tím ČR nedávno vyhostilo dva ruské diplomaty. Podle průzkumů veřejného mínění je většina Čechů dlouhodobě proti radaru.

Američtí diplomaté zprávy dementují

Podobné informace jako NYT získal i polský list Gazeta Wyborcza, který ve čtvrtek napsal, že Obamova vláda se již prakticky vzdala plánů na rozmístění prvků protiraketového štítu v Polsku a v České republice. [celá zpráva]

Podle polského deníku si Bílý dům nyní přeje spíš instalovat protirakety na lodích a na základnách v Izraeli a v Turecku nebo na Balkáně než v Polsku. Americká diplomacie to však popřela.

"Určitě nerezignujeme na naše závazky k obraně našich evropských spojenců před raketovou hrozbou z Íránu," vyvrátil to NYT jeden z vládních činitelů seznámený s revizí amerických protiraketových plánů. "Zkoumáme možnosti, které zlepší obranu našich evropských spojenců," dodal.

Podle zprávy amerického Všeobecného úřadu pro kontrolu rozpočtu (GAO) z minulého měsíce mohou náklady na samotnou stavbu plánovaných vojenských komplexů v Polsku a ČR stoupnout na více než miliardu dolarů (zhruba 18 miliard korun) z původně odhadovaných 837 milionů dolarů (14,8 miliardy korun). Celkové náklady na realizaci štítu ve střední Evropě do roku 2015 tak mohou přesáhnout čtyři miliardy dolarů (70 miliard korun), upozornil GAO.