Američané Muhammada Džawáda zatkli v Afghánistánu již v prosinci v roce 2002 poté, co hodil granát na džíp, v němž v tu chvíli seděli dva američtí vojácí. Údajně mu podle jeho právníků v době zatčení mělo být jen 12 let. Oficiální zpráva Pentagonu však hovoří o 17 letech. 

Muhammad byl do věznice Guantánamo umístěn krátce po svém zadržení. Už delší dobu opakovaně žádal o propuštění. Velkou podporu mu v tomto ohledu poskytla i jeho domovina. Afghánistán několikrát uvedl, že pro svého mladého vězně vyšle letadlo, které jej dopraví do vlasti, kde s ním bude zacházeno podle tamních zákonů. 

V pátek administrativa amerického prezidenta Obamy oficiálně sdělila, že nevidí důvod, proč by měl být Džawád i nadále uvězněn. Vládní právníci na konečné rozhodnutí mají ještě téměř tři týdny, do té doby si ponechávají prostor pro zahájení nového řízení. 

Jaký bude s konečnou platností osud uvězněného mladíka, zatím stále není zřejmé. Jeden z právníků, který Džawáda zastupuje, Eric Montalvo se na průběh případu dívá pozitivně: "Po sedmi letech je pro nás Mohammedovo možné propuštění velkým právním vítězstvím nad americkou nespravedlností."