Prezidenta ke zmírnění výroku patrně přiměly i policejní protesty a debaty o rasové diskriminaci v USA, které se po incidentu rozhořely.

"Situace se vyostřila a já jsem zjevně přispěl k jejímu vyostření," uvedl podle agentury AP Obama. Dodal, že svá slova volil nešťastně a měl je vybírat jinak. Neměl prý v úmyslu policii a jejího příslušníka nijak pomlouvat a očerňovat. Za své kritické výroky se ale přímo neomluvil. Omluvu požadovaly policejní svazy.

Americký prezident oběma aktérům - profesorovi Henrymu Lousi Gatesovi i policistovi Jamesi Crowleymu - telefonoval. Pozval je "na pivo do Bílého domu". Telefonáty pomohly podle Obamy situaci vyjasnit. Přesvědčil se prý také o tom, že Crowley je "vynikající policista a dobrý člověk".

Profesor Gates k pozvání "na pivo na usmířenou" s policejním důstojníkem u prezidenta oznámil, že se těší. "Potěšilo mě, že prezident hodlá využít mojí zkušenost jako ponaučení a pokud se na pivu u prezidenta setkám i se seržantem Crowleym, pak to splnilo svůj účel. S radostí pozvání přijímám," napsal Gates na webové stránce TheRoot.com, kterou rediguje.

Crowley se zatím k nabídce na pivo s Obamou a Gatesem nevyjádřil.