Zveřejněné video pořídil pracovník, který je u Ringling Bros. and Barnum Bailey Circus, jednoho z nejslavnějších cirkusů na území Spojených států ještě stále zaměstnán. 

Nahrávka zachycuje, jak zaměstnanci zachází se zvířaty v šesti státech, konkrétně v New Yorku, Alabamě, Connecticutu, Rhode Islandu, Virginii a Pensylvanii, sdělila médiím viceprezidentka organizace PETA Daphne Nachminovitchová. Některé části záznamu musely být dokonce v některých případech kvůli místním zákonům a také kvůli své krutosti cenzurovány. 

Nachminovitchová rovněž uvedla, že cirkus v současných dnech na jeho cestách doprovází zástupce vyslaný organizací, který dohlíží a dokumentuje postup pracovníků během práce se zvířaty. PETA se pokouší systematicky zmapovat, jak se zaměstnanci chovají nejen ke slonům, ale i k jiným zvířatům, například k tygrům. 

Kovovými klacky týrali zvířata

Předmětem vyšetřování se mimo jiné taktéž stala práce samotných chovatelů, hlavního trenéra slonů a i jiných pracovníků a školitelů. Ti všem útokům v mnoha případech mlčky přihlíželi. 

Útočníci nejčastěji používali biče a 10 liber vážící klacky s ostrými kovovými konci. Při dobře namířené ráně jsou tyto zbraně schopny způsobit četná, velice vážná zranění, která poruší i jinak odolnou sloní kůži. 

"Aktérem, který ve videu vystupuje, je Tonka. Jde o 20leté zvíře působící u cirkusu už od svých šesti let," uvedla viceprezidentka. "Slon bývá v posledních dnech před představením velice nervozní. Kymácí se, houpá hlavou a vykopává nohy. Toto chování je pro zvířata typické tehdy, když jsou v ohrožení a snaží se uvést do klidu a uniknout z okolí do vlastního vnitřního světa," upřesnila Nachminovitch. 

Zastavte cirkusová vystoupení, volá PETA

PETA na Ringling Bros. and Barnum Bailey Circus podala stížnost směřující k ministerstvu zemědělství Spojených států, ale taktéž k jiným podobným organizacím působících na území šesti států, v nichž byly nahrávky pořízeny, které se zaměřují na ochranu zvířat.

Apeluje na veřejnost, aby přestala podporovat podobná jednání a přispěla k ukončení cirkusových představení, jejichž hlavními aktéry jsou zvířata. Ta pod velice silnou a jím nepřirozenou disciplínou musí často čelit "nelidským" represím ze strany chovatelů.