Hlavní obsah

Čínský špión vynesl z Boeingu 300 tisíc stránek citlivých dokumentů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Santa Ana

Federální soud ve Spojených státech ve čtvrtek usvědčil čínského analytika, který dřív pracoval pro americkou společnost Boeing, z takzvané hospodářské špionáže. Tung-fan Čchun byl shledán vinným mimo jiné z krádeže citlivých materiálů týkajících se amerického vesmírného programu. Podle agentury AP jde v USA o první podobný případ.

Foto: Profimedia.cz

Pracovník Boeingu vynesl 300 000 stránek citlivých dokumentů.

Článek

"Pan Čchun byl agentem Číny více než 30 let," oznámil federální soudce. Bývalého zaměstnance amerického producenta letadel Boeingu shledal soudce vinným v šesti bodech obžaloby z ekonomické špionáže, které zahrnovaly obvinění z krádeže 300 000 stránek citlivých dokumentů, mezi nimiž byly také informace o vesmírném programu amerických raketoplánů a nosných raket. O trestu by měl soud rozhodnout do 24. července.

Prokuratura obvinila třiasedmdesátiletého Čchuna, že využil svou více než třicetiletou kariéru u společnosti Boeing ke krádežím důležitých materiálů. Mezi dokumenty nalezenými v Čchunově domě byly například informace o palivovém systému nosných raket, které měli zaměstnanci každý den po skončení pracovní doby zamykat do trezoru. Firma do palivového systému během pěti let investovala 50 miliónů dolarů.

Obhajoba připustila, že její klient ve svém domě sice uschovával důležité materiály, nezneužíval je ale ke špionážní činnosti. Prokuratura prý navíc nedokázala, že by Čchun některé ze získaných dokumentů skutečně poskytl Číně.

Vláda Spojených států schválila usnesení o ekonomické špionáži v roce 1996, aby zabránila krádežím informací ze společností, které se zabývají vývinem vesmírných či vojenských technologií. Mezi zeměmi, které USA podezřívaly z ekonomické špionáže, figurovala také Čína. Od schválení zákona bylo šest případů ekonomické špionáže ve Spojených státech urovnáno mimosoudně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám