Majitelem patentů není přímo Bill Gates sám, ale firma Searete, spadající pod společnost Intellectual Ventures, kterou založili šéfové Microsoftu. Gates je nejen jedním z investorů, ale v dokumentech připojených k patentu je také uveden na seznamu vynálezců.

Ve skutečnosti půjde o flotilu asi 200 lodí, která bude hlídat rizikovou oblast a podle potřeby zasahovat v horkých bodech s nasazením turbín a gigantických válců, které by sloužily k výměně vody. Celý gigantický projekt by pak mělo zaplatit pojištění nabízené obyvatelům na pobřeží, kteří jsou nejvíce vystavení působení hurikánů.

Hurikány nabírají sílu v závislosti na horku, které akceleruje kondenzaci, což následně vede k tvorbě zesilujícího vzdušného proudění o vysoké rychlosti. Ochlazení oceánu má podle autorů patentu hurikánu "vyfouknout vítr z plachet". Podle expertů by ochlazení oceánu pod okem hurikánu o 4,5 stupně Celsia mělo bouři zlikvidovat.

Majitelé patentu k technologii v duchu "Poručíme větru, dešti!“ ale nepočítají s jejím brzkým nasazením. Má to prý být jen součást plánu, pokud by akcelerovalo globální oteplování a s ním by přibývalo hurikánů.

Mnozí ekologové však i samotný záměr po jeho zveřejnění ostře zkritizovali. Podle nich není jisté, jaké následky by mohl systém na "zabíjení" hurikánů vyvolat. Ochlazování a oteplování vody by navíc mohlo negativně ovlivnit plankton a další živočichy.