Letadlo se Zelayou se opakovaně pokoušelo dosednout na ranveji tegucigalpského letiště, ale nepovedlo se mu to. Plocha byla blokovaná vojenskými vozidly, byť Zelaya z paluby letadla nařídil honduraské armádě, aby vyklidila letiště v metropoli, které obsadila.

 

 

Kdybych měl padák, okamžitě bych vyskočil z letadlasvržený honduraský prezident Manuel Zelaya při pokusu vrátit se do vlasti

 V letadle s ním byli předseda Valného shromáždění OSN Miguel d´Escoto a několik diplomatů. Svržený Zelaya nakonec odletěl do Nicaraguy. Pak se přesune se do Salvadoru, kde se má střetnout s prezidenty Argentiny, Ekvádoru a Paraguaye a předsedou Organizace amerických států (OAS).

Protesty na letišti

Na letiště dorazily tisíce příznivců Zelayi, střetly se tam s policisty a vojáky. Červený kříž potvrdil, že byl zabit jeden demonstrant a dalších osm jich bylo zraněno, mrtví jsou však podle neověřených zpráv tři.

Policisté podporování armádními jednotkami použili při zásahu proti tisícovkám demonstrantům slzný plyn a zaujali pozice okolo celého letištního komplexu.

Vláda pučistů vyzvala obyvatele, aby se protestů neúčastnili a „nevyvolávali nepořádek a neklid mezi lidem“. Mohlo by to narušit úspěšný rozvoj země, dodala v prohlášení.


Dosazený prozatímní prezident Roberto Micheletti ještě před střety na letišti řekl, že Zelayův návrat by vyvolal v zemi nepokoje a on si nepřeje, aby "byla v Hondurasu prolita jediná kapka krve.“

V Hondurasu byl po nepokojích vyhlášen zákaz vycházení.

Politická jednání

Prozatímní vláda pučistů oznámila, že je ochotna jednat o situaci v zemi s OAS, která zemi podmínečně vyloučila. Pučisté ale odmítají jednat o návratu Zelayi.

Nikaragujský prezident Daniel Ortega popřel, že by jeho země vyslala jednotky k hranicím s Hondurasem. Reagoval tak na předchozí obvinění prozatímní honduraské vlády, že se chce pokusit o vojenskou intervenci.