K tomuto radikálnímu kroku by se mohla Kalifornie uchýlit, jestliže se během několika nejbližších týdnů nepodaří rozpočtovou krizi vyřešit. Hotovost může dojít už během července. Kalifornský ministr financí John Chiang plánuje už ve čtvrtek začít vydávat směnky pro místní úřady, státní společnosti i pro studenty, invalidy a staré lidi, kteří dostávají pomoc od státu. 

Chce jen tento měsíc vytisknout směnky na 3,36 miliard. Cílem je odlehčit kase.

Skutečnost, že se většinoví demokraté nedohodli s republikány, má však ještě fatálnější následky, bez přijatého rozpočtu nelze ani čerpat federální peníze. Navíc ratingové společnosti mohou snížit hodnotu kalifornských dluhopisů se splatností deset až třicet let, jejichž hodnota se zatím drží, zatím to však neudělaly. Kalifornie přitom sama v roce 2006 představovala osmou největší ekonomiku na světě.

Guvernér odmítl zvýšit daně

Demokrati odmítli přijmout republikánský návrh, který počítal s radikálními škrty, aby se snížil deficit ve výši 25,3 miliard dolarů. Obě strany se sice dohodly, že je potřeba omezit vydání, ale nedohodly se na tom, zda zvýšení daní pomůže řešit situaci. Demokraté jsou pro zvýšení daní, republikáni nikoli. Republikánský guvernér Arnold Schwarzenegger odmítl zvýšit daně. Místo toho požadoval ještě razantnější škrty v rozpočtu.

Neschopnost se dohodnout může znamenat, že se budou muset vydat krátkodobé obligace ve výši sedm až devět miliard, aby se získala potřebná hotovost.

Potíže s dluhy má Kalifornie už několik let, kvůli nim padl předchozí guvernér, ale situace se nezlepšila ani po nástupu Arnolda Schwarzeneggera.