Poslanci se podle agentury Reuters brzy chystají Zelayovým nástupcem jmenovat šéfa honduraského parlamentu, který by zemi řídil do řádných listopadových parlamentních a prezidentských voleb.

Vojáci ráno obklíčili prezidentův dům, pak do něj vjelo několik nákladních vozidel, která posléze vyjela. Rezidenci stále hlídají policisté, sám prezident se ale neobjevil.

O osudu prezidenta panují rozporné informace. Podle BBC, která cituje prezidentova tajemníka,  byl zadržen příslušníky letectva a přepraven na leteckou základnu mimo hlavní město, poté nucen odletět do Kostariky.

 CNN s odvoláním na nejmenovaného honduraského představitele píše, že Zelaya byl při zatýkání zraněn v přestřelce.

Podle posledních zpráv došlo v zemi k puči, i když šéf generálního štábu Romeo Vásquez Velásquez před několika dny vyloučil možnost převratu. Evropská unie vyzvala k návratu prezidenta do funkce. Puč odsoudila Organizace amerických států.

Prezident na neděli vyhlásil referendum o ústavních změnách, které by mu umožnily zůstat v čele země. Zvolen byl v roce 2006 na čtyři roky a současná ústava neumožňuje, aby zastával post po roce 2010.

Když armádní velení odmítlo referendum pomoci uspořádat, Zelaya nejvyšší velení odvolal a odmítl rozhodnutí soudu vrátit mu moc.

Státní zastupitelství a nejvyšší soud označily plebiscit za nezákonný, i když jeho výsledek není právně závazný.