Obama označil opatření za počátek změn. „My všichni si musíme uvědomit, že je to teprve první krok,“ řekl v Oválné pracovně s tím, že míní pokračovat v odstraňování diskriminace homosexuálů. Oznámil, že v budoucnosti chce v Kongresu prosadit zrušení zákona z roku 1996, který mu nedovoluje přiznat životním partnerům gayů a lesbiček plnou finanční podporu. Zákon proto označil za diskriminační.

Americká administrativa podnikla zatím jen malé kroky v otázce výhod pro partnery homosexuálních zaměstnanců vlády. Například ministryně zahraničí Hillary Clintonová druhům a družkám homosexuálních diplomatů slíbila diplomatické pasy a jazykové kurzy.

Obama tak reagoval na tlak svých stoupenců z řad homosexuálů, kteří mají pocit, že dostatečně nenaplňuje jejich priority. Kritizovali ho zejména kvůli tomu, že se mu nepodařilo odstranit restrikce v armádě, kde sice homosexuálové sloužit mohou, ale nesmějí se přihlásit ke své sexuální orientaci a dávat ji najevo.

Kritizován je také kvůli tomu, že ministerstvo spravedlnosti definovalo manželství jako svazek muže a ženy. Jednotlivé americké státy kvůli tomu nemusejí uznávat sňatky osob stejného pohlaví, jednak federální vláda nemusí svazky homosexuálů považovat za manželství i za situace, že tento sňatek uznal příslušný stát.