Pro demokratického prezidenta Obamu, který coby prezidentský kandidát vězení na Guantánmu slíbil zavřít a nařídil to provést krátce po svém nástupu, je to nepříjemná rána, kterou mu uštědřili i senátoři z jeho vlastních řad. Minulý týden zamítli Obamovu žádost o 80 milionů dolarů pro ministerstvo obrany a spravedlnosti na uzavření Guantánama do ledna příštího roku zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů.

Řadě demokratů se nelíbí, že prezident žádá peníze na zrušení věznice, v níž je zadržováno 240 lidí, aniž předložil plán, jak s vězni naložit. Prezident chce své záměry ohledně Guantánama představit ve čtvrtek. Ale už nyní je jasné, že proti převozu vězňů do USA je řada členů amerického Kongresu.

"Nechceme je," řekl k tomu vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid, který je jedním z těch, kdo odmítají, aby zadržení z Guantánama byli ve Spojených státech souzeni, nebo si tam odpykávali trest.

Republikáni volají po zachování věznice

"Americké věznice jsou zpravidla pro americké občany," citoval list Washington Post vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella. "Toto jsou teroristé ze zahraničí, kteří byli zadrženi na bojovém poli ve válce proti teroru," řekl McConnell. Guantánamo považuje za "perfektní místo" pro tyto údajné teroristy.

Ředitel FBI Robert Mueller v Kongresu řekl, že ho znepokojuje možnost, zda by vězni z Guantánama propuštění ve Spojených nemohli finančně podporovat teroristické organizace, mobilizovat jiné, nebo se dokonce neúčastnili teroristických útoků přímo na území USA.


Řada republikánů v uplynulých týdnech volala po tom, aby vězení na Guantánamu zůstalo v provozu, protože poškozování lidských práv, k němuž tam docházelo, je podle nich věcí minulosti. A varují před tím, že údajní teroristé, které se nepodaří usvědčit, by se mohli octnout na svobodě v USA. "Američané nechtějí, aby se tito lidé procházeli po ulicích ve Spojených státech," řekl republikánský senátor John Thune.

Nicméně někteří republikáni, včetně bývalého prezidentského kandidáta Johna McCaina, uzavření vězení podporují.

"Myšlenka, že nemůžeme najít místo, kde bychom bezpečně umístili 250 zadržených z Guantánama, není racionální," řekl republikán Lindsey Graham. "Ale jsem přesvědčen o tom, že před tím, než se zavře Guantánamo, je třeba mít plán," dodal. Tento názor s ním sdílí řada demokratů.

Obama udělal taktickou chybu

I prezidentovi blízcí spojenci, jako je illinoiský senátor Dick Durbin, přiznávají, že prezident demokraty dostal do ne zrovna příjemné situace, když žádal o finance na uzavření věznice, aniž k tomu předložil plán. "Měli jsme pocit, jako bychom obhajovali něco neznámého. Chtělo se po nás, abychom obhajovali plán, který nikdo zatím nepředstavil," řekl k tomu Durbin agentuře.

Zástupci Demokratické strany dodívají, že poskytnutí částky požadované Obamou přehodnotí, až jim Bílý dům předloží podrobnější plány. Jsou toho názoru, že odsouhlasit financování špatně připravený plán by bylo vodou na mlýn republikánské opozici.