Ve věznici na Kubě zůstává 241 zadržených a Obama má potíž umístit je jinam. Prezident slíbil zařízení uzavřít do ledna. „Stanovení termínu byla chyba. Už změnil názor na několik věcí a tohle, myslím si, si rovněž žádá uzpůsobení postoje,“ citovala agentura AP šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella.

Stejný názor má i jeho kolega Peter King z výboru pro národní bezpečnost. „Prezident Bush chtěl Guantánamo zavřít i prezident Obama ho chce zavřít. Udělal ale chybu stanovením konečného termínu,“ řekl.

Barack Obama minulý týden ustoupil i od snahy zrušit vojenské soudy pro lidi podezřelé z terorismu a jejich činnost obnovil se změnami, které mají zaručit širší práva pro obviněné. [celá zpráva]

Prezident by chtěl většinu vězňů z Guantánama předat do jiných zemí, propustit, soudit je u civilních dvorů nebo natrvalo držet jako válečné zajatce, uvedla AP.

Uzavření Guantánama přijde na 50 miliónů dolarů. Uvolnění částky příslušným zákonem je ale navázáno na detailní plán přemístění vězňů. Zahraničí s jejich převzetím váhá a demokratičtí ani republikánští zákonodárci pro umístění na půdě USA nejsou. „Nemyslím si, že se ve Spojených státech najde komunita, která je bude chtít přijmout,“ poznamenal McConnell.