Miniaturní trhliny jsou na čtveřici izolačních destiček na pravé straně raketoplánu v místě napojení křídla na trup. Vznikly asi dvě minuty po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Inspekce tepelného štítu raketoplánu ještě bude během prvního dne na oběžné dráze pokračovat, uvedla NASA. Zkoumat se budou náběžné hrany a břicho stroje 

Ve středu začne posádka s opravou Hubbleova vesmírného teleskopu, k němuž letí. Podnikne k němu pět výstupů. Tří z výstupů se zúčastní Andrew Feustel, jehož žena má příbuzné v Česku. Kvůli tomu vzal na palubu Atlantisu i českou vlajku a výtisk Písní kosmických Jana Nerudy.

Start raketoplánu Atlantis

FOTO: Larry Rubenstein, Reuters

Hubbleův teleskop projde modernizací

Cílem již páté a poslední servisní výpravy k unikátnímu kosmickému dalekohledu je prodloužit jeho životnost nejméně o pět let. Vesmírní mechanici z Atlantisu mu vymění nefunkční vybavení a vylepší ho moderními kamerami a spektrometrem, které astronomům umožní sledovat i velmi vzdálené vesmírné objekty. Na teleskop také namontují zařízení, pomocí nějž bude po vypršení životnosti naveden do zemské atmosféry, kde shoří.

Pro případ, že by se Atlantis nemohl bezpečně vrátit na Zemi, je na mysu Canaveral připraven záložní raketoplán Endeavour. Americká posádka Atlantisu nemůže vyhledat záchranu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako jiné mise, neboť Hubbleův teleskop se pohybuje mnohem výše než orbitální komplex.