Letadlo s ním odstartovalo krátce po půlnoci SELČ z Clevelandu. V úterý ráno přistál letoun v Mnichově.

Demjanuk už přitom jednou na letišti, odkud měl zamířit do Německa, minulý měsíc jednou byl. Soud v Cincinnati však na poslední chvíli rozhodl o odkladu deportace. Učinil tak kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu 89letého Demjanjuka a vyžádal si podrobnou lékařskou dokumentaci o celé kauze.

Následný soud rozhodl, že při poskytnutí odpovídají péče je Demjanjuk deportace schopen.

Pro Demjanjuka přijela soukromá sanitka, aby ho odvezla do přistěhovaleckého úřadu v Clevelandu, odkud má pokračovat před soud do Německa.

:. V Ohiu pro Demjanjuka přijela domů soukromá sanitka. FOTO: Reuters

Měl vodit vězně do plynových komor

Zatykač vydaný v Německu viní Demjanjuka z toho, že se od března do září 1943 ve vyhlazovacím táboře Sobibor na území dnešního Polska podílel na usmrcení nejméně 29 000 Židů.

Německý centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů tvrdí, že je dost důkazů o tom, že Demjanjuk jako dozorce v Sobiboru osobně vodil Židy do plynových komor.

Demjanjuk všechna obvinění z válečných zločinů, jimž čelí řadu let, popírá. Muž je druhý na seznamu nejhledanějších nacistických zločinců. Za podíl na masovém vyvražďování Židů byl v roce 1988 v Jeruzalémě odsouzen k smrti, trest mu byl ale později zrušen.

Pochází z Ukrajiny a po druhé světové válce odešel do USA a získal tamní občanství. Popírá, že sloužil jak dozorce tábora, a tvrdí, že byl v roce 1942 jako voják Sovětské armády Němci zajat.