Američtí astronauti stráví při opravě teleskopu na oběžné dráze 11 dní. Během pěti výstupů do volného prostoru vymění tomuto zařízení baterie a gyroskopy, další opravy souvisejí s kamerovým systémem a spektrometrem. Nová moderní širokoúhlá kamera a nový spektrometr mají umožnit astronomům sledovat i velmi vzdálené vesmírné objekty.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v minulosti vyslal astronauty k Hubbleovu teleskopu už čtyřikrát, aby provedli nutné opravy a údržbu.

Reportéři sledují start raketoplánu.

Reportéři sledují start raketoplánu. FOTO: Scott Audette, Reuters

Druhý raketoplán v záloze

V doku Kennedyho střediska zůstal připraven i raketoplán Endeavour, který bude v pohotovosti pro případ, že by Atlantis byl během letu poškozen a nemohl posádku dopravit bezpečně zpět na Zemi. [celá zpráva]

Na palubě Atlantisu je i Andrew Feustel a s ním česká vlajka a výtisk Nerudových Písní kosmických. Novinkám to před časem potvrdil samotný americký astronaut. Je to proto, že matka jeho ženy pochází z Čech a v České republice má četné příbuzné. "Cítil jsem, že vzít s sebou tyto věci by bylo pěkným gestem pro vaši zemi i pro astronomický ústav, abyste mohli sdílet vzrušení z mise,“ řekl. [celá zpráva]

Hubbleův teleskop
Dalekohled byl vynesen na oběžnou dráhu kolem Země v roce 1990 a podle původních předpokladů měl fungovat nejvýš 15 let. Nynější opravy by měly teleskopu prodloužit životnost přinejmenším do roku 2013 a navíc mnohonásobně zvýšit i jeho výkon.
Vyrobili ho vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA a Evropské kosmické agentury ESA. Stále dvě miliardy dolarů.
Je pojmenován po Edwinu Hubbleovi (1889-1953), který ve 20. letech 20. století objevil rozpínání vesmíru.
Má hmotnost asi 12 tun, délku 13,2 metru a maximální průměr 4,2 metru, zrcadlo teleskopu pak má průměr 2,4 metru.
Obíhá ve výšce asi 600 km nad povrchem Země, což je asi o 170 kilometrů výše než orbit Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zemi oběhne za 96 minut rychlostí zhruba 8 km za sekundu. Zemi už tak oběhl více než 100 000 krát (této hranice dosáhl 11. srpna 2008).
Nejvzdálenější objekty, které teleskop zaznamenal, jsou galaxie vzdálené 12 miliard světelných let.