Rusko v úterý usilovně vyvrací obavy, že prasečí chřipkou onemocní až sedm miliónů Moskvanů. Informaci pustil na veřejnost v pondělí šéf moskevské pobočky ruského úřadu pro ochranu práv spotřebitelů Rospotrebnadzor Nikolaj Filatov.

V úterý se k tomu vyjádřil šéf ruského úřadu pro ochranu práv spotřebitelů Rospotrebnadzor Gennadij Oniščenko. "Takový scénář není možný, není to nic než provokace a snaha přinést destabilizaci,“ řekl agentuře RIA Novosti ve snaze uklidnit paniku.

"Jestli se na základě těchto čísel přijímají opatření, požádám Moskvu, aby prověřila reálné počty,“ doplnil Oniščenko. Podle něj se případná opatření musejí korigovat podle reálných čísel.

Prasečí chřipka není vážnější než sezónní, řekla americká ministryně 

"Epidemiologové nyní vidí, že průběh této nemoci, této chřipky - tedy to, jak jste nemocný, není horší než u běžné sezónní chřipky,“ řekla americká ministryně Napolitanová k letošnímu výskytu viru chřipky A(H1N1), jímž se nakazilo už 1080 osob a který si vyžádal 26 obětí na životech. Podotkla, že kvůli sezónní chřipce "jsou hospitalizovány statisíce lidí“ a ročně si vyžádá 35 000 obětí jen v USA.

TÉMA: Prasečí chřipka

Panují ale obavy, že se v zimě může virus vrátit a zaútočit s novou, větší silou. Napolitanová však tvrdí: "Jsme opatrně optimističtí, že tento kmen nebude silnější než běžná sezónní chřipka."

USA jsou, co se týče prasečí chřipky, druhou nejpostiženější zemí s 279 nakaženými. Během pondělí se počet potvrzených případů zvýšil o více než padesát. Nové případy jsou registrovány především u dětí a mládeže. Věkový střed je 16 let, uvedl Richard Besser z Centra pro kontrolu nemocí. Podezření na nákazu v USA panuje u dalších 700 lidí.