V Mexiku zatím testy spolehlivě potvrdily úmrtí na nový typ chřipky u dvacítky lidí, nakažených ale je 1614. Dalších dvacet nakažených hlásí ze Spojených států a chřipku zaznamenali i v Kanadě. Podezření na její výskyt mají také Francouzi, Španělé, Izraelci, Brazilci a Novozélanďané. Většina lidí mimo Mexiko onemocněla jen lehce a zcela se zotavila.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Školy v New Yorku se kvůli prasečí chřipce desinfikují. Zdroj: ČTK

OSN varovala před možnou pandemií, ale zároveň dodala, že dnešní svět je lépe připraven na vypořádání se s hrozbou. WHO však upozornila, že by virus, na který není vakcína, mohl dál zmutovat.

TÉMA: Prasečí chřipka

 

Virus H1N1 je ten, který vyvolává sezónní chřipkové epidemie mezi lidmi. Nový typ je ale genetickou mutací lidské, prasečí a ptačí chřipky. Odborníci zatím nevědí, jak moc je rozšířený. V Mexiku zatím zabíjel spíše dospělé nižšího věku a nikoliv více náchylné děti či starší lidi.

Chřipka prasat
Je respiračním onemocněním popsaným u prasat.
Dosud byla zaznamenána jen u lidí, kteří přišli s vepři do styku.
Nový typ H1N1 je genetickou mutací prasečí, ptačí a lidské chřipky.

Ekonomické dopady

Svět začal přijímat první opatření. Čína ohlásila zákaz dovozu vepřového masa z Mexika a Spojených států, to samé už oznámilo Rusko. Další asijské či latinskoamerické země zavedly přísnější bezpečnostní opatření na letištích.

Všichni lidé, kteří vyhledali ve své vlasti v Evropě, Asii či na Zélandu lékařskou pomoc, se nedávno vrátili z Mexika.

Nejtěžší dopady má chřipka přirozeně na Mexiko. Hlavní město, které je jedním z center výskytu, se vyprázdnilo. Nadále zůstávají uzavřeny školy a univerzity, ale i mnohé bary a restaurace. Lidé jsou opatrní, v neděli kněží podávali hostie raději do rukou věřících.

Chřipka si v nelehkých ekonomických časech vybere další daň. Světová banka už Mexiku poskytla přes 200 miliónů dolarů, aby mohlo účinně s virem bojovat.