Podle prezidenta je dodatečných prostředků potřeba na změnu strategie a posílení v Afghánistánu a snížení počtu bojových jednotek v Iráku. Obama chce 75,8 miliardy (1,5 bln. Kč) pro Pentagon a dalších sedm na pomoc zahraničním vládám včetně pákistánské, která má dostat 1,8 miliardy (36 mld. Kč), informovala agentura AP.

Stanice BBC dodala, že by v případě schválení prezidentovy žádosti letošní rozpočet USA na válku vyrostl na 150 miliard dolarů (3 bln. Kč). Loni vydala administrativa George W. Bushe 188 miliard (přes 3,7 bln. Kč) a v předchozím roce 171 miliard (3,4 bln. Kč). Kongres Obamovi peníze pravděpodobně přiklepne, v obou jeho komorách mají totiž jeho demokraté většinu. 

Prezident zákonodárcům napsal, že žádá o „poslední plánované dodatečné platby za válku“. Poznamenal, že od teroristických útoků na Spojené státy 11. září 2001 schválil Kongres 17 dodatečných finančních injekcí na akce v Iráku a Afghánistánu v celkové výši 822,1 miliardy dolarů (téměř 16,5 bln. Kč).

Obama ještě jako senátor odmítal žádosti svého předchůdce na uvolnění dodatečných prostředků. Vojenské akce Američanů v Iráku a Afghánistánu už přišly odhadem na bilión dolarů (20 bln. Kč).