Několik jihoamerických ministrů obrany tento měsíc vyzvalo prezidenta USA Baracka Obamu, aby embargo zrušil, a výrazně tím pomohl zlepšit vztahy své země s regionem.

Americká Sněmovna reprezentantů v únoru přijala legislativní opatření k uvolnění omezení pro obchod s Kubou a cesty příbuzných na ostrov. Panovaly naděje, že tento krok Kongresu by mohl být prvním na cestě ke změně desítky let staré politiky USA vůči Kubě.

USA embargo vůči Kubě uplatňují od roku 1962

Obama dal jasně najevo, že dává přednost kombinaci uvolnění limitů pro rodinné cesty a posílání hotovosti na Kubu. Řekl ale, že obchodní embargo zůstane v platnosti, aby podpořilo demokratické reformy na ostrově.

Embargo vůči Kubě zavedly Spojené státy v únoru 1962. Vztahovalo se na veškerý dovoz kubánského zboží do USA a vývoz amerického zboží na ostrov. O necelé dva měsíce později pak embargo rozšířily na dodávky zboží ze třetích zemí, obsahují-li jakékoliv prvky kubánského původu.

V posledních desetiletích vláda zachovává hospodářské embargo jako prostředek pro ovlivnění demokratických změn v zemi se systémem jedné strany. Současně s jeho pomocí chce ostrovní režim donutit k respektování lidských práv a k propuštění všech politických vězňů.