„Drogy jdou na sever a my posíláme peníze a zbraně na jih,“ uvedl Durbin, který vede senátní právní podvýbor pro zločin a drogy. „Výsledkem je, že tyto kartely získaly výjimečnou moc.“ Podle některých odhadů mají drogové kartely k dispozici 100 000 ozbrojenců a představují tak vážnou hrozbu pro stabilitu mexického státu.

Zbraně a peníze mají kartely z USA

Asi devadesát procent zbraní zadržených při policejních akcích proti mexickým drogovým kartelům pochází z USA, uvedl federální Úřad pro alkohol, drogy, plané zbraně a výbušniny. „Během posledních šesti měsíců jsme zaznamenali nárůst počtu granátů, které získaly nebo použily drogové kartely,“ uvedl William Hoover z tohoto úřadu. Jejich přesný počet však nezná. Podle nezávislé organizace Brooking institution se denně před americko-mexickou hranici propašuje 2000 palných zbraní.

Američané bydlící na jihu USA už zaznamenali nárůst násilí spojeného s pašováním drog z Mexika do USA. V arizonském městě Phoenixu bylo v roce 2008 zaznamenáno 366 únosů kvůli výkupnému, což je více než v jakémkoli jiném severoamerickém městě. Většina únosců byla napojena na mexické drogové kartely. Hrozí i nebezpečí, že se oběťmi stanou i nevinní, v Phoenixu jednou vtrhli únosci do nesprávného domu.

Arizonský ministr spravedlnosti Terry Goddard k tomu dodal: „Bitvu nevyhráváme.“ Uvedl u příčinu násilí v Mexiku. „Násilí, které vidíme v Mexiku je z 65 a 70 procent spojeno s obchodem s jednou drogou - s marihuanou.“

Mexické drogové kartely působí v 230 městech USA

Podle úřadů mexické drogové kartely už infiltrovaly 230 měst v USA, zatímco v roce 2006 jich bylo jen padesát. Podle kongresmana Goddarda by mohlo pomoci lepší střežení dlouhé mexicko-americké hranice. Dodal, že je nutné se také zaměřit na bossy. „Pouhá zatýkání a deportování pěšáků je mrháním prostředků,“ zdůraznil.

Na jednání podvýboru bylo zmíněno, že drogové karty v Mexiku nyní užívají novou taktiku. Vraždí policisty, žalobce a soudce, kteří se snaží bojovat s drogovými kartely. Američané se však neobávají, že by se toto mohlo dát i u nich.

V Mexiku si loni války drogových gangů vyžádaly 6000 obětí

V Mexiku si války drogových gangů loni vyžádaly na 6000 obětí, v prvních dvou měsících letošního roku v nich bylo zabito už přes tisíc lidí.

Na komisi však nezazněl názor, že přílišná kriminalizace drog situaci může zhoršovat, protože zájem o drogy v USA neklesl.