Informaci přinesl britský list The Times. Dohoda START vyprší letos v prosinci a Obama se podle zdroje deníku chystá k nejambicióznějšímu odzbrojení za celou generaci.

„Zapojíme Rusy do tradičnějšího procesu právního závazku o omezení zbraní. Jsme připraveni na širší dialog o záležitostech, které je znepokojují. Nebylo by překvapením, kdyby dohoda nahrazující START snížila počet (nukleárních hlavic) o tisíc (na každé straně),“ řekl Timesům anonymní zdroj z americké vlády.

Deník za klíčovou pobídku z americké strany označuje přehodnocení plánů Obamova předchůdce George Bushe na umístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě. Ten byl od počátku trnem v oku Rusů, kteří se domnívají, že systém je primárně namířený proti nim a mohl by narušit rovnováhu sil v Evropě.

Klíč k přesvědčení Íránu

Obamova administrativa dala na srozuměnou, že o štítu, jehož provoz by USA ročně přišel na čtyři miliardy dolarů, ještě zdaleka nerozhodla. Spojené státy už dohody s ČR i Polskem o umístění radaru a sila s raketami podepsaly, o dohodách však ještě nehlasovaly národní parlamenty.

Obama podle Timesů zřídí zvlášní úřad pro dohled nad jednáními s Ruskem. Má ho vést Gary Samor, který jako jaderný vyjednavač působil už v administrativě Billa Clintona. Dohody má ovšem vést ministerstvo zahraničí Hillary Clintonové.

Prezident Obama vidí v budoucí dohodě prostředek, jak přimět země, jako je Írán, k zastavení vývoje jaderných zbraní.

„Jestliže se Obama touto cestou vydá, bude to zásadní rozchod s dosavadní politikou. V Kongresu s tím ale budou potíže,“ komentoval zprávu nejmenovaný člen Bushovy Republikánské strany.