V obou státech zůstávají zavřené školy, úřady i obchody. Jen málokdo vychází ven a rušné čtvrtě vypadají jako města duchů.

Kalamita postihla USA od Oklahomy a Texasu až po Západní Virginii. Nově ve středu zasáhly sněhové bouře státy na severovýchodě USA v Nové Anglii. Nejvíce postižené však zůstávají Arkansas a Kentucky.

V prvním státě je bez elektřiny 350 000 domácností, v druhém dokonce milión. Prioritou je proto nyní poskytnutí generátorů, zejména pro školky a nouzová přístřeší, uvedl mluvčí kentuckého guvernéra.

:.Červená stužka označuje stržené dráty elektrického vedení v arkansaském Fayetteville.foto: ČTK/AP

Lidé se ve vymrzlých domech stahují ke krbům ohništím, ke kamnům na dřevo nebo k přenosným ohřívačům poháněným generátory. Kdo nic takového nemá,odchází do nouzových přístřeší, kterých jen v Kentucky otevřely 45.

marný boj se záplavou sněhu v Indianopolisu:.Marný boj se záplavou sněhu v Indianopolisufoto: Reuters/Brent Smith

Největším problémem je nyní námraza. Led pokryl celý Arkansas, uvedl tamní policista. „Je těžké jít, natož řídit,“ uvedl Don Baker z Fayereville. Policisté si na boty musejní připevňovat ocelové hroty.

:. Žena v Ohiu odstraňuje sníh ze svého auta. foto: ČTK/AP

Ve státě zůstávají zavřené školy, úřady i obchody a nikdo nevychází. Je to jako město duchů,“ uvedla Barbara Rademacherová z arkansaského města Rogers.

V Indianopolisu se snaží odklidit sníh z chodníku vedoucího k domu.:.V Indianopolisu se snaží odklidit sníh z chodníku vedoucího k domu.foto: Reuters/Brent Smith