Kaddafí promluvil prostřednictvím satelitního přenosu ke studentům univerzity v Georgetownu. Posluchačům řekl, že Washington musí přehodnotit svůj přístup k bin Ládinovi, jenž je spojován s teroristickými útoky na New York a Washington 11. září 2001.

"Terorismus je trpaslík, ne obr. Usáma bin Ládin je člověkem, jenž by měl dostat šanci na nápravu," žádal libyjský vůdce. Nedal však najevo, že by měl o bin Ládinovi nějaké konkrétní informace týkající se jeho úmyslů či míst, kde se nachází.

"Možná bychom s ním měli navázat dialog a zjistit, proč se ubral tímto směrem," uvedl Kaddáfí a dodal, že hnutí Tálibán, proti kterému vedou USA ofenzívu v Afghánistánu, "není takové, jak bývá vykreslováno" a Spojené státy by měly přehodnotit svůj přístup i k němu.

Židé do "Isratiny" či na Aljašku

Kaddáfí v projevu také vyjádřil svůj názor na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něho by měl v oblasti vzniknout společný stát Izraelců a Palestinců.

"Mohli bychom ho nazývat Isratina," řekl Kaddáfí. Pokud Izraelci toto řešení neakceptují, mohou se podle libyjského vůdce přesunout například na Havaj, Aljašku nebo na některý ostrov v Tichomoří. "Mohou žít v míru na izolovaném místě," dodal.