Zvolení Baracka Obamy v listopadových prezidentských volbách přinesla senzaci především mezi americkou černošskou komunitou. Podle stanice CNN si dvě třetiny z nich myslí, že se naplnily vize černošského bojovníka Martina Luthera Kinga o rasové rovnosti.

Obama je na vrcholu popularity, podporuje ho 84 procent Američanů, uvedla CNN. Jeho tým si toho je dobře vědom a washingtonský spektákl zahájil už o víkendu vlakovým turné Obamy po trase, kterou se na svou první inauguraci v roce 1861 vydal Abraham Lincoln.

V neděli v hlavním městě následoval monstrózní koncert za účasti desítek slavných ze světa šoubyznysu, na nějž se dostavilo na 400 000 posluchačů.

Obama však nezapomněl ani na výtky z tábora opozičních republikánů během kampaně před volbami týkající se jeho role celebrity v zábavné show a po příjezdu do Washingtonu ukazoval i vážnou tvář. Před nedělním koncertem navštívil vojenský národní hřbitov Arlington a kostel. V pondělí zase ještě před večeří se svým budoucím viceprezidentem Joe Bidenem, republikánským rivalem z voleb senátorem Johnem McCainem a bývalým ministrem zahraničí Colinem Powellem pobyl ve vojenské nemocnici a v centru pro bezdomovce, kde pomohl s malováním.

Kdo bude šéfovat USA:
Barack Obama
Joe Biden
Barack Obama s Joem Bidenemfoto: Reuters/Jim Bourg

Střízlivění potrvá

Obama slibuje změnu, zároveň si je vědom, jaké nároky na něj budou kladeny. „Vítejte na oslavě americké obnovy,“ řekl shromážděným na koncertě před Lincolnovým památníkem a dodal: „Není pochyb, že naše cesta bude dlouhá a čeká nás těžký výstup. Jsme ve válce a naše ekonomika je v krizi. Nebudu předstírat, že konfrontace s těmito výzvami bude snadná. Zabere víc než měsíc nebo rok, pravděpodobně zabere mnoho let.“

Vedle problémů, které zdědí po navýsost nepopulárním odcházejícím prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu, Obamu rovněž bezprostředně čekají jednání o míru v pásmu Gazy a na celém Blízkém východě. Jeho tým avizoval hned pro první týden intenzivní aktivitu a ambiciózně rozsáhlou agendu. Mimo ekonomické recese a Gazy se bude týkat i Iráku, Afghánistánu, plánovaného uzavření věznice Guantánamo a možná i raketového štítu USA v ČR a Polsku.

Média napůl vážně a napůl žertem dodávají, že výzvou pro Obamu po nastoupení do úřadu bude také boj s návykem na cigaretu.

První prezident s mobilem
Prezident Obama bude zřejmě první hlavou USA, jenž si i přes varování bezpečnostních pracovníků ponechá mobilní telefon. Láska k jeho BlackBerry, přes který se často přihlašuje na e-mail, je vyhlášená. Televizní kamery ho v létě zachytily, jak na fotbalovém zápase dcery nemůže od displeje přístroje odtrhnout zrak, dokud ho manželka neplácla přes ruku.
Mluvčí Obamy řekl, že o mobilu ještě není definitivně rozhodnuto. Sám nastupující prezident k tomu nedávno CNN řekl: „Chci mít možnost dostat se také k hlasu lidí, kteří pro mě nepracují bezprostředně.“ Riziko útoku počítačových pirátů si uvědomuje. „Můj předpoklad je, že to není nic nového, že všechno, co napíši do e-mailu může skončit na CNN. Proto se dobře rozmýšlím, než stisknu tlačítko „odeslat“.
Obama má také profily na internetu. Ten na MySpace má přes milión „přátel“, další 3,7 miliónu příznivců je na Facebooku a YouTube. Na stránkách Change.gov také Obama umístil interaktivní knihu, kde mohli návštěvníci zanechávat podněty pro příštího prezidenta. O desetitisících návrhů pak hlasovalo přes půl miliónu lidí.