Očekává se, že nynější změny zákona začnou platit přibližně za 30 dnů, tedy krátce před tím, než Bush svůj nynější úřad opustí. Zastánci změn z řad republikánů, některé firmy a státní úřady tvrdí, že povinnost získávat vědecké posudky pro nové projekty, jako je třeba výstavba přehrad nebo budování dolů, je časově náročné a finančně nákladné.

Bushovi odpůrci poukazují na to, že jeho administrativa se snaží toto opatření protlačit takříkajíc "za minutu dvanáct".

Příští prezident, demokrat Barack Obama, přislíbil, že změny zákona o ochraně ohrožených druhů zruší, nicméně vzhledem k pravidlům amerického politického systému mu to může trvat dlouhou dobu, napsala agentura AP.

Organizace ochránců přírody novou podobu zákona pravděpodobně napadnou soudní cestou. Nelíbí se jim, že o osudu ohrožených zvířat a rostlin budou na mnoha místech rozhodovat lidé bez potřebných znalostí, motivovaní zájmem o realizaci projektů a ne o ochranu životního prostředí.

Ochránci přírody kritizují prezidenta Bushe také za to, že na seznam ohrožených druhů přidal méně než deset druhů rostlin a živočichů za rok. Jeho předchůdce Bill Clinton na něj nechal ročně v průměru zařadit 65 živočišných a rostlinných druhů.