Skupina ruských lodí v čele s atomovým křižníkem Petr Veliký kotví v přístavu La Guaira asi 30 kilometrů od venezuelské metropole Caracasu. Cvičení, která se překrývají s návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva ve Venezuele, začnou ve středu v přístavu a 1. prosince se přesunou na volné moře.

Manévry bedlivě sledují Spojené státy. "Pokud Venezuelané chtějí uspořádat námořní cvičení, tak je to v pořádku. Budeme je ale velmi pozorně sledovat,“ řekl agentuře AFP mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. "Nemyslím si ale, že by existovaly nějaké pochybnosti o tom, na koho se lidé v tomto regionu v politických, ekonomických, diplomatických i vojenských záležitostech spoléhají,“ dodal.

Cvičení jsou gestem pro Spojené státy

Podle analytiků mají být cvičení pro Západ dalším důkazem o síle rusko-venezuelského spojenectví a ruskou odpovědí na vzrůstající vliv Spojených států v postsovětských zemích. To ale představitelé obou zemí popírají.

"Teď uspořádáme cvičení s Ruskem a není to žádná provokace. Je to spolupráce dvou svobodných, suverénních států, které se strategicky sbližují rychlým tempem,“ citoval Cháveze ruský deník Vzgljad . "Spolupráce s Ruskem v různých oblastech odpovídá novým reáliím multipolárního světa,“ dodal.

Námořnictvo obou zemí během cvičení bude trénovat společné manévry, záchranné akce a doplňování zásob do lodí. Po skončení cvičení ruské lodě odplují kolem afrických břehů do Tichého oceánu, kde se mají zúčastnit společných manévrů s loděmi ruské tichooceánské flotily.

Rusko má v posledních měsících čím dál více důvodů ke snaze o narušení americké hegemonie. Popudila jej například americká podpora Gruzie v době srpnové války o Jižní Osetii, nebo úmysl Spojených států vybudovat ve východní Evropě protiraketový štít.

Na dění v Karibiku jsou navíc USA tradičně velmi citlivé a představa vojenské přítomnosti Rusů v některém z jihoamerických států je pro ně více než nepříjemná.