"Vynakládá velké úsilí na vlastní přežití a na zajištění vlastní bezpečnosti,“ řekl o bin Ládinovi Hayden při svém vystoupení před Atlantickou radou ve Washingtonu. „Ve skutečnosti je značně izolován od denních operací, které vedou čelní představitelé organizace,“ dodal.

Dopadení bin Ládina, o něž usiluje i budoucí prezident USA Barack Obama, je ale podle něj důležité. „Je to typ organizace, která neprodělala změny v čele. Po dvacet let byl bin Ládin vizionářem, inspirací a harmonizující silou v al-Kajdě. Jeho smrt nebo zatčení by mělo významný dopad na sebedůvěru jeho následovníků, ať už k al-Kajdě patří nebo ne," uvedl Hayden. Sám však přiznal, že neví, co by se stalo, kdyby byl bin Ládin dopaden nebo zabit. „Mohlo by to pracovat pro nás,“ uvedl jen.

To, že izolovaný bin Ládin přežívá v horách Hindukúše na afghánsko-pákistánských hranicích, ale neznamená, že by al-Kajda už nepředstavovala hrozbu.

Válka s terorismem má daleko ke konci

„Al-Kajda utrpěla vážné rány, ale zůstává nepřítelem, jakému ještě žádný národ nečelil. Takhle válka má daleko ke konci,“ varoval ředitel CIA. "Al-Kajda operující ze svých útočišť na kmenových územích Pákistánu zůstává nejzřetelnější hrozbou pro bezpečnost Spojených států," prohlásil Hayden, podle kterého se síť dokáže adaptovat a nyní rozšiřuje své aktivity v Pákistánu, Jemenu a některých částech Afriky. Naopak oslabila v Saúdské Arábii, jihovýchodní Asii a v Iráku.

Oblasti, kde vzrůstají aktivity Al-Kajdy
Východní Afrika Al-Kajda podpořila somálské extremisty, aby obnovili operace, a sama může obnovit akce v celé východní Africe.
MaghribSituace v oblasti na hranicích Maroka, Alžírska a Mauritánie se zhoršuje. Útoků přibývá od roku 2006, kdy se součástí al-Kajdy stala bývala Salafistická skupina pro kázání a boj, která se přejmenovala na Al-Kajdu v islámském Maghribu.
JemenV zemi bylo v roce 2008 spácháno bezprecedentní množství atentátů. Jemen by se mohl stát základnou pro útoky na Saúdskou Arábii.
PákistánBezpečný přístav, který umožňuje al-Kajdě cvičit velitele. Je také bezpečným přístavem pro bojovníky afghánského Tálibánu.
AfghánistánV posledních dvou letech v zemi silně vzrostla aktivita Tálibánu, který je provázán s al-Kajdou.
Klíčovou frontou pro bojem s terorismem zůstává Afghánistán a kmenová území na afghánsko-pákistánských hranicích, kam USA rozšířily své operace.

Další americký útok na Pákistán

V noci na pátek americká bezpilotní letadla odpálila nejméně tři rakety na kmenová území v severozápadním Pákistánu a zabila až 12 lidí včetně pěti cizinců. Terčem útoku byla odlehlá vesnice na hranici mezi pákistánskými provinciemi Jižní a Severní Vazíristán.

Pákistán v poslední době opakovaně vyjádřil nelibost nad stále častějšími americkými útoky vedenými na pákistánské pohraničí z Afghánistánu.